Yumurtalık Kisti Tedavisi İstanbul 

  Yumurtalık kisti tedavisi İstanbul, yumurtalıkların içinde veya çevresinde meydana gelen, genellikle iyi huylu olan kistlerin tedavi edilmesi, yeni kist oluşumunun önlenmesi ve bireyin bu kistlere bağlı olarak deneyimlediği sorunların giderilmesi için yapılan tedavidir. Yumurtalıklar, dişi üreme sisteminin en önemli organlarındandır. Yumurtalıklar içerisinde, içlerinde yumurta hücresi bulunan yüzbinlerce yumurta folikülü bulunur. Bu foliküller zaman içerisinde olgunlaşır ve çatlayarak yumurta hücrelerini meydana getirirler. Adet döngüsü kapsamında gerçekleşen bu uygulama, hormonların kontrolü altında meydana gelir.

  Bazı kişilerde yumurta folikülleri olgunlaştıktan sonra çatlayamaz. Çatlayamayan foliküllerin içerisinde zaman içerisinde sıvı birikimi meydana gelir. Bu sıvı birikimi nedeniyle de çatlayamayan yumurta folikülleri kistleşir ve yumurtalık kistlerini meydana getirirler. Genellikle iyi huylu olan bu kistler, bulundukları bölgeye, ortaya çıkma nedenlerine ve sayılarına göre farklı belirtilere neden olabilirler. Eğer birey bu kistlere bağlı olarak çeşitli şikayetler deneyimliyor ve günlük yaşamı bu şikayetlerden etkileniyorsa tedavi geciktirilmemelidir. Yazımızın devamında ‘’Yumurtalık kisti tedavisi ne kadar sürer?’’, ‘’Yumurtalık kisti tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Yumurtalık kisti tedavisi sonrası iyileşme süreci nasıldır?’’ ve ‘’Yumurtalık kisti ameliyatı nasıl yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul yumurtalık kisti tedavisi ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. İrem Yengel ile iletişime geçebilirsiniz. 

  Yumurtalık Kisti Nedir? 

  Yumurtalık kisti, yumurta foliküllerinin ideal bir şekilde çatlayamaması sonucu oluşan, içerisinde vücut sıvıları ve birtakım dokular bulunan, iyi huylu kitlelerdir. Yumurtalık kistleri genellikle iyi huyludur ve belirti vermeden var olurlar. Ancak bazı kişilerde kistlerin konumu ve sayısı gibi nedenlerden rahatsız edici belirtiler görülebilir. Bazı durumlarda ise kistler kötü huylu bir yapıya sahip olabilir, hormon salgılama gibi faaliyetlerde bulunabilirler. Eğer kistler kötü huyluysa veya rahatsız edici şikayetlere neden oluyorlarsa mutlaka tedavi edilmeleri gerekir. Yumurtalık kisti tedavisinin detayları kişiye özel olarak planlanır. 

  Yumurtalık Kisti Neden Olur? 

  Yumurtalık kisti nedenleri arasında şunlar yer alır: 

  • Genetik etkenler. 
  • Hormon bozukluğu. 
  • Çevresel etkenler. 
  • Dişi üreme sistemi organlarının fonksiyonlarıyla ilgili bozukluklar. 
  • Yağ bezlerinin fonksiyonları ile ilgili hastalıklar. 

  Over kisti nedenleri bu şekilde sıralanabilir. 

  Yumurtalık Kisti Belirtileri Nelerdir? 

  Yumurtalık kisti belirtileri arasında şunlar yer alır: 

  • Karın ve kasık bölgesinde yoğunlaşan ağrı hissi. 
  • Pelvik bölgede ağrı ve şişlik. 
  • Adet düzensizliği. 
  • Göğüslerde ve memelerde ağrı, meme hassasiyeti. 
  • Anormal sırt ve bel ağrıları. 
  • Kasık bölgesinde elle hissedilebilen bir kitle bulunması. 
  • Cinsel birliktelik sırasında ağrı hissedilmesi. 
  • Halsizlik ve bitkinlik. 

  Over kisti belirtileri bu şekilde sıralanabilir. 

  Yumurtalık Kisti Tehlikeli Mi? 

  Yumurtalık kistleri, yapılarına, ortaya çıkma nedenlerine ve benzer durumlara göre tehlikeli kabul edilebilir. Yumurtalıkta nerede bulundukları ve büyüme hızları da kistleri tehlikeli yapabilir. Bu yüzden yumurtalık kisti tedavisi veya yumurtalık kisti kontrol muayeneleri aksatılmamalıdır. 

  Yumurtalık Kisti Bitkisel Tedavi 

  Yumurtalık kistlerini bitkisel tedavi ile ortadan kaldırmak veya yeni kistlerin oluşumunu önlemek mümkün değildir. Bitkisel tedaviler veya alternatif uygulamalar, yumurtalık kistlerinin büyümesini önleyemez. Bu yüzden güvenilir, bilimsel ve tıbbi tedaviye başvurulmalıdır. Bu tedavi de jinekologlar yani kadın doğum doktorları tarafından gerçekleştirilir. 

  Yumurtalık Kisti Kendiliğinden Geçer Mi? 

  Yumurtalık kistleri kendiliğinden ortadan kaybolmazlar. Yumurtalık kistleri, doktor tarafından reçete edilen özel ilaçlarla veya cerrahi tedaviler ile ortadan kaldırılabilirler. Bu yüzden, birey özellikle de bu kistlere bağlı olarak çeşitli şikayetler deneyimliyorsa yumurtalık kisti tedavisi ihmal edilmemelidir. 

  Yumurtalık Kisti Kısırlık Yapar Mı? 

  Yumurtalık kistleri, yumurtalıkların çalışma fonksiyonunu etkileyebilir ve bazı durumlarda büyüyerek yumurtalıklara zarar verebilirler. Bazen ise hali hazırda yumurtalıkların fonksiyonları ile alakalı bir sorun nedeniyle ortaya çıkarlar. Bu nedenlerin her biri gebe kalmayı zorlaştırabilir ve kısırlık sorununa neden olabilir. 

  Yumurtalık Kisti Tedavisi Ne Kadar Sürer? 

  Yumurtalık kisti tedavisi, tedavinin ilaçlarla mı yoksa cerrahi ile mi yapılacağına göre değişiklik gösterebilir. İlaç tedavileri genellikle daha uzun sürelidir. Cerrahi tedavi, yani yumurtalık kisti ameliyatı ise birkaç saat içerisinde tamamlanmaktadır. 

  Yumurtalık Kisti Tedavisi Nasıl Yapılır? 

  Yumurtalık kisti tedavisinde sıkça başvurulan iki farklı yöntem vardır. Bunlardan ilki ilaç tedavisidir. İlaç tedavisi ile yumurtalık kistlerinin yol açtığı şikayetler giderilebilir ve yeni kist oluşumu önlenebilir. Yumurtalık kisti ameliyatı ise bir diğer yaygın tedavi yöntemidir. Over kisti ameliyatı olarak bilinen bu operasyon, kapalı tekniklerle yapıldığı zaman çok daha avantajlıdır. Halk arasında kapalı yumurtalık kisti ameliyatı ve laparoskopik yumurtalık kisti ameliyatı gibi isimlerle de bilinmektedir. 

  İstanbul Yumurtalık Kisti Tedavisi Fiyatları 2024 

  İstanbul yumurtalık kisti tedavisi fiyatları ve over kisti tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. İrem Yengel ile iletişime geçebilirsiniz.


  Doktora Sorun!
  Call Now Button