Yumurta Dondurma İstanbul 

  Yumurta dondurma İstanbul, tüm yumurta hücrelerini kaybetme riski taşıyan bireylerin; yumurta hücrelerini özel bir işlem ile almak ve uygun koşullar altında yıllarca muhafaza etmek amacıyla yapılan uygulamadır. Kız çocuklarının yumurtalıklarında, milyonlarca yumurta hücresi bulunur. Ergenliğe girilene kadar bu yumurta hücrelerinin bir kısmı kaybedilir. Ergenliğe girildikten sonra ise adet döngüsü kapsamında her ay yumurtalardan bir kısmı olgunlaşır ve fallop tüplerine iner. Döllenme gerçekleşmezse her ay hem olgunlaşan yumurta hücresi hem de buna ek olarak yaklaşık 1000 adet olgunlaşmamış yumurta hücresi kaybedilir. Bu olay, menopoza girilene kadar her ay gerçekleşir.

  Bununla birlikte bazı kadınlar gerek sahip oldukları bazı hastalıklar gerekse de bu hastalıklardan kurtulmak için aldıkları tedaviler sebebiyle daha hızlı bir şekilde yumurta hücresi kaybederler. Bu da ileride gebe kalma ihtimallerini önemli ölçüde düşürür. Yumurta dondurma uygulaması sayesinde, böyle bir riske sahip olan kadınlar yumurtalarını dondurtabilir ve daha sonra bu yumurta hücrelerini tüp bebek tedavisi kapsamında, gebe kalmak için kullanabilirler. Yazımızın devamında ‘’Yumurta dondurma kaç yaşında yapılır?’’, ‘’Yumurta dondurma yasal mı?’’, ‘’Kimler yumurta dondurma yaptırabilir?’’ ve ‘’Yumurta dondurma işlemi ne kadar sürer?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul yumurta dondurma ve yumurta dondurmayla tüp bebek tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. İrem Yengel ile iletişime geçebilirsiniz. 

  Yumurta Dondurma Nedir? 

  Yumurta dondurma, ilaç uygulamaları ile olgunlaştırılan yumurta hücrelerinin bireyin yumurtalıklarından alınması ve laboratuvar koşullarında, dondurularak uzun süreler muhafaza edilmesi ile gerçekleşen işlemdir. Yumurta dondurma uygulaması genellikle, yumurta hücrelerinin tamamını veya önemli bir bölümünü kaybetme riski taşıyan bireylere yapılmaktadır. Yumurta dondurma işlemi ile alınan ve özel koşullarda saklanan yumurta hücreleri, bireyin talebi üzerine tüp bebek tedavisine hazır hale getirilebilir. Böylece birey tüm yumurta hücrelerini kaybetmiş olsa bile dilediği bir tarihte yumurta dondurma ve tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olabilir. 

  Yumurta Dondurma Neden Yapılır? 

  Yumurta dondurma işlemi, yumurtalarını kaybetme riski taşıyan bireylerin yumurtalarını muhafaza etmek ve ileride bu yumurtaları tüp bebek tedavisinde kullanarak bireyin çocuk sahibi olabilmesini sağlamak için yapılır. Yumurta dondurma ile tüp bebek tedavisi olarak bilinen bu işlem sayesinde önceden yumurtalarını dondurtmuş olan bireyler, kanser tedavisi gibi zorlu süreçlerin ardından bile gebe kalabilirler. 

  Yumurta Dondurma Kimlere Yapılabilir? 

  Yumurta dondurma şu gibi kişilere yapılabilir: 

  • Erken menopoz riski taşıyan bireyler. 
  • Kanser hastası olan bireyler. 
  • Kanser tedavisi kapsamında radyoterapi veya kemoterapi yaptıracak olan bireyler. 
  • Yumurta rezervi anormal ölçüde düşük olan bireyler. 
  • Herhangi bir nedenden ileride yumurta rezervlerinin ciddi ölçüde zarar göreceği düşünülen bireyler. 

  Bu gibi kişiler gerekli raporları ve izinleri aldıktan sonra yumurta dondurma işlemi yaptırabilirler. 

  Yumurta Dondurma Ağrılı Mı? 

  Yumurta dondurma işlemi sırasında gerçekleştirilen tüm uygulamalar, basit enjeksiyon işlemleri ile yapılırlar. Bu yüzden hastalar yumurta dondurma işleminin hiçbir aşamasında ciddi bir ağrı veya rahatsızlık hissi duymazlar. 

  Dondurulan Yumurtalar Kaç Yıl Saklanır? 

  Yumurta dondurma ile toplanmış ve muhafaza edilmekte olan yumurta hücreleri, her yıl alınan izinlerle 5 yıla kadar saklanabilirler. Yumurta hücrelerinin daha uzun süre muhafaza edilmesini isteyen bireylerin, sağlık bakanlığından izin almaları gerekmektedir. Böylece çok daha uzun süre boyunca yumurta hücrelerini muhafaza etmek mümkün olabilmektedir. 

  Yumurta Dondurma Yaş Sınırı Nedir? 

  Yumurta dondurma işlemi için önerilen yaş sınırı 35 ila 40 yaşlarıdır. Çünkü yaşın ilerlemesi ile birlikte yumurta hücrelerinin kalitesi önemli ölçüde düşmektedir. Hem bu hem de yaşa bağlı gerçekleşen diğer durumlar sonrasında tüp bebek tedavisi ile elde edilmek istenen gebelik ihtimalini önemli ölçüde düşürebilmektedir. Bu yüzden bireylere yumurta dondurma işlemini mümkün olan en erken tarihte yaptırmaları tavsiye edilmektedir. 

  Yumurta Dondurma İşlemi Ne Kadar Sürer? 

  Yumurta dondurma işlemi yaklaşık 12 ila 15 gün sürer. Bu uygulama adet döneminin 2. veya 3. gününde başlar ve yaklaşık 2 hafta içerisinde başarı ile tamamlanır. 

  Yumurta Dondurma Nasıl Yapılır? 

  Yumurta dondurma işleminin aşamaları şöyledir: 

  • İlk olarak bireye hormon tedavisi uygulanır, böylece bireyin sağlıklı ve olgun yumurtalar üretmesi sağlanır. 
  • Birkaç gün arayla gerçekleşen USG işlemleriyle yumurtaların olgunlaşma durumu incelenir. Eğer yumurtalar olgunlaşmışsa bireye yumurta çatlatma iğnesi yapılır. 
  • Yumurta folikülleri çatladıktan sonra yumurta hücreleri özel bir işlemle bireyin yumurtalıklarından alınır. 
  • Alınan yumurta hücreleri özel koşullarda, daha önce belirtmiş olduğumuz süreler boyunca, güvenle saklanır. 
  • Yumurta dondurma işleminin aşamaları bu şekilde sıralanabilir. 

  İstanbul Yumurta Dondurma Fiyatları 2024 

  İstanbul yumurta dondurma fiyatları ve yumurta dondurma ile tüp bebek tedavisi ücreti gibi konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. İrem Yengel ile iletişime geçebilirsiniz. 


  Doktora Sorun!
  Call Now Button