Vajinismus Tedavisi İstanbul 

  Vajinismus tedavisi İstanbul, vajinismus sebebiyle cinsel ilişkide bulunamayan veya cinsel ilişki sırasında yoğun bir korku, kasılma ve ağrı hisseden bireylere uygulanan, kişiye özel tedavilerdir. İlişkiye hazırlık aşamasında, vajinal bölgedeki kaslar ve dokular, cinsel uyaranlarla birlikte gevşer. Vajinal ıslanma meydana gelir. Böylece cinsel birliktelik kolayca ve ağrısız bir şekilde gerçekleşmiş olur. Ancak bazı bireyler, cinsel ilişkiye girecekleri zaman yoğun bir korku ve kaygı hissi deneyimleyebilirler. Bu yoğun korku ve kaygı, bireyin kendisini istemsiz olarak kasmasına neden olur. Bu kasılma vajinal dokularda da meydana gelir ve dolayısıyla penetrasyon, yani cinsel birleşme meydana gelemez. Bazı durumlarda cinsel birleşme meydana gelse bile oldukça ağrılıdır ve devam etmesi mümkün olmaz. Bu duruma yol açan hastalık vajinismus olarak bilinir. Vajinismus tedavisi İstanbul, vajinismusun ortaya çıkma nedenlerinin belirlenmesi ve bu nedenlerin ortadan kaldırılması ile gerçekleşir. Vajinismus nedenleri arasında sosyokültürel etkenler, fiziksel etkenler ve psikolojik etkenler yer alabilmektedir. Yazımızın devamında ‘’Vajinismus geçici mi?’’, ‘’Vajinismus kendiliğinden geçer mi?’’, ‘’Vajinismus tedavi edilmezse ne olur?’’ ve ‘’Vajinismus tedavisi İstanbul sonrası hamile kalınabilir mi?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul vajinismus tedavisi ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. İrem Yengel ile iletişime geçebilirsiniz. 

  Vajinismus Nedir? 

  Vajinismus, vajinal kaslarda istemsiz kasılma ve cinsel ilişkiden yoğun bir şekilde korkma gibi durumlarla karakterize olan, genellikle cinsellikle alakalı yanlış inanışları olan bireylerde görülen bir hastalıktır. Bu hastalık bireyin cinsel ilişkide bulunmasını ciddi ölçüde zorlaştırır. Bazı durumlarda ise cinsel birleşme hiç gerçekleşemez. Vajinismusun nedenleri sosyokültürel temelli, fizyolojik temelli veya psikolojik temelli olabilir. Vajinismusun tam olarak hangi nedenden ortaya çıktığını belirlemek için bir kadın doğum doktoru ile görüşülmelidir. Böylece vajinismusun nedenleri belirlenebilir, bartholin kisti gibi fizyolojik bir neden varsa tedavi gerçekleştirilebilir. Eğer doktor, vajinismusun psikolojik bir nedenden ortaya çıktığını düşünüyorsa hastasını alanında uzman bir psikoloğa veya psikiyatra yönlendirebilir. 

  Vajinismus İstanbul Neden Olur? 

  Vajinismus nedenleri arasında şunlar yer alır: 

  • Cinsellikle alakalı katı tutumları olan bir ailede yetişmiş olmak. 
  • Büyürken cinsellikle alakalı kötü hikayeler dinlemiş ve bu hikayeler sebebiyle yanlış inanışlar edinmiş olmak. 
  • Cinselliğin tamamen ayıp ve günah bir faaliyet olduğunu düşünmek. 
  • Cinsellikle alakalı kapalı bir toplumda büyümüş olmak. 
  • İlk gece korkusu. 
  • Kaygı bozukluğu hastası olmak. 
  • Bartholin kistlerine veya bartholin apselerine sahip olmak. 
  • Kronik vajinal enfeksiyonlara sahip olmak. 

  Vajinismus nedenleri bu şekilde sıralanabilir. 

  Vajinismus Belirtileri Nelerdir? 

  Vajinismus belirtileri arasında cinsel ilişkide bulunamama yer alır. Birey cinsel birleşme öncesinde oldukça istekli olabilir ancak cinsel birleşme yaşanacakken endişe hissine kapılabilir ve korkabilir. Buna bağlı olarak da kendisini istemsiz bir şekilde kasabilir. Bu da cinsel birleşmenin meydana gelememesine yol açar. Bazı durumlarda birleşme meydana gelse bile birey yoğun bir ağrı hisseder ve cinsel ilişkiye devam edemez. 

  Vajinismus Kendiliğinden Geçer Mi? 

  Vajinismus genellikle kendiliğinden geçmeyen bir sorundur. Vajinismusun kendiliğinden geçmesi ayları bulabilir. Bu yüzden vajinismus sorunu yaşayan bireylere partnerleri ile sorunlar yaşamaması ve sağlıklı bir cinsel hayata sahip olabilmeleri için bir kadın doğum uzmanı ile görüşmeleri önerilir. 

  Vajinismus Sonradan Olur Mu? 

  Vajinismus sonradan da meydana gelebilir. Bireyin ilk ilişkisi sırasında görülen vajinismus sorunu, primer vajinismus veya birincil vajinismus olarak bilinir. Sonradan ortaya çıkan vajinismus ise genelde travmatik olaylar nedeniyle görülür ve sekonder vajinismus yani ikincil vajinismus olarak isimlendirilir. 

  Vajinismus Hamile Kalmaya Engel Mi? 

  Vajinismus, cinsel birleşmeyi zorlaştırır ve cinsel birleşme gerçekleşmezse döllenme de meydana gelmez. Ancak bu, bireyin kısır olduğu anlamına gelmez. Vajinismusun yenilmesi ile birlikte birey hamile kalabilir. Bazı bireylerde ise vajinismus olmasın rağmen, cinsel ilişki oldukça ağrılı bir şekilde gerçekleşebilir. Bu sırada gebeliğin gerçekleşmesi de mümkündür. 

  Vajinismus Tedavisi İstanbul Ne Kadar Sürer? 

  Vajinismus tedavisi, tedavinin hangi yöntemle yapıldığına göre değişiklik gösterebilir. Vajinismusun ortaya çıkma nedenleri de vajinismus tedavisinin süresini etkileyebilmektedir. 

  Vajinismus Tedavisi İstanbul Nasıl Yapılır? 

  Vajinismus tedavisi sırasında ilk olarak bu hastalığa yol açan etkenler belirlenir. Eğer bu etkenler arasında fizyolojik bir kadın hastalığı yer alıyorsa bu hastalık tedavi edilir. Bu süreçte çeşitli egzersiz uygulamaları ile bireye, cinselliğin ağrılı ve kötü bir aktivite olmadığı hissettirilir. Bu süreçte tedaviye bir psikolog veya cinsel terapist de eşlik edebilir. 

  İstanbul Vajinismus Tedavisi Fiyatları 2024 

  İstanbul vajinismus tedavisi fiyatları ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. İrem Yengel ile iletişime geçebilirsiniz. 


  Doktora Sorun!
  Call Now Button