Vajinal Enfeksiyon Tedavisi İstanbul 

  Vajinal enfeksiyon tedavisi İstanbul, vajinada meydana gelen mantar, bakteri ve virüs enfeksiyonlarını sonlandırmak ve bu enfeksiyonlara bağlı ortaya çıkan kaşıntı ve akıntı gibi şikayetleri gidermek için yapılır. Vajina içerisinde, milyonlarca yararlı bakteri yaşar. Bu bakteriler vajinal akıntıların da yardımıyla vajinayı, zararlı mikroorganizmalardan korurlar. Ancak bazı durumlarda bu yararlı bakterilerin miktarında azalma meydana gelebilir, bu da vajinada zararlı bakterilerin ve mantarların çoğalmasına neden olabilir. Özellikle de vajinal duş gibi uygulamalar bu tarz olumsuz durumlara yol açabilmektedir.

  Vajinada zararlı mikroorganizmaların çoğalması ile birlikte enfeksiyon başlar. Bağışıklık sistemi bu enfeksiyonlara karşı mücadele ederken vajina bölgesinde birtakım şikayetler ortaya çıkar. Bu şikayetlerden en yaygınları vajinal akıntı ve vajinal kaşıntıdır. Vajina enfeksiyonu tedavisi sayesinde hem vajinadaki enfeksiyon sonlandırılabilir hem de akıntı ve kaşıntı şikayeti giderilebilir. Yazımızın devamında ‘’Vajina enfeksiyonu tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Vajinada enfeksiyon tedavisi ne kadar sürer?’’, ‘’Vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi nasıl olur?’’, ‘’Vajina enfeksiyonunun bitkisel tedavisi var mı?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul vajina enfeksiyonu tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. İrem Yengel ile iletişime geçebilirsiniz. 

  Vajinal Enfeksiyon Nedir? 

  Vajinal enfeksiyon, zararlı bakterilerin, virüslerin veya mantarların vajina içerisinde çoğalması ve bölgedeki dokulara zarar vermesiyle meydana gelen, enfeksiyon hastalığıdır. Bu hastalık bireyin çeşitli şikayetler deneyimlemesine yol açabilir. Bu şikayetler arasında en yaygını vajinal akıntı ve vajinal kaşıntıdır. Vajinal akıntılar, vajinal enfeksiyonlar sırasında değişim geçirebilir, kötü bir kokuya ve normal olmayan bir renge sahip olabilirler. 

  Vajinal Enfeksiyon Neden Olur? 

  Vajinal enfeksiyonlar çeşitli virüsler, bakteriler ve mantarlar sebebiyle meydana gelebilir. Bu yapılar, bağışıklık sisteminin zayıfladığı bir dönemde vajinada çoğalabilir ve enfeksiyona neden olabilirler. 

  Vajinal Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir? 

  Vajina enfeksiyonu belirtileri arasında vajinal akıntı, vajinal kaşıntı, yüksek ateş, mide bulantısı ve kusma gibi şikayetler yer alır. Bu şikayetlerin şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. 

  Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Nedir? 

  Ergenlik çağına giren bireylerde, vajinanın korunabilmesi ve birtakım özel dengelerin muhafaza edilebilmesi için vajinal akıntılar başlar. Vajinal akıntılar, normal şartlar altında kişinin sağlıklı olduğunun göstergesidir. Bu akıntılar şeffaf ve kokusuz olurlar. Kaşıntı gibi rahatsız edici belirtilere yol açmazlar. Bu şeffaf akıntı, vajina florasını meydana getiren yararlı bakteriler tarafından üretilir. Laktobasiller olarak da bilinen bu yararlı bakteriler, vajinanın asidik bir halde kalmasını ve böylelikle dışarıdan gelen yabancı mikroorganizmalardan korunmasını sağlarlar.  

  Bazı durumlarda vajina florasının doğal dengesi bozulabilir ve vajinal enfeksiyonlar meydana gelebilir. Vajinal enfeksiyonlar sırasında görülen akıntılar; gri, yeşil, sarı ve kahverengi olabilmektedir. Bu akıntılar rahatsız edici bir kokuya sahiptir ve kaşıntı gibi belirtilere yol açarlar. Vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi, akıntılara yol açan sebeplerin belirlenmesi ve kişiye özel bir tedavi şekli ile ortadan kaldırılması sayesinde gerçekleşir. 

  Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Neden Olur? 

  Vajinal akıntılar; adet dönemi öncesinde, ovülasyon yani yumurtlama dönemi öncesinde ve cinsel uyarılma sırasında yoğunlaşabilmektedir. Bu akıntılar gayet doğal ve kadın sağlığı için çok büyük önem taşıyan akıntılardır. Ancak bazı durumlarda vajinanın doğal florası bozulabilir. Zararlı mikroorganizmalar vajinaya ulaşıp enfeksiyona sebep olabilirler. Bu gibi durumlarda akıntılar renkli ve kötü kokulu bir hale gelirler.  

  Bakteriler sebebiyle oluşan vajinal enfeksiyonlar, tıp dilinde bakteriyel vajinoz olarak isimlendirilmektedir. Bu enfeksiyonlar sırasında sarı renkli ve balık kokulu akıntılar görülebilmektedir. Ayrıca cinsel ilişki sırasında ağrı ve yanma da görülebilir. Bakteriyel vajinoz hastalığı en sık görülen vajinal enfeksiyon çeşididir. 

  Mantarlar sebebiyle meydana gelen vajinal enfeksiyonlar sırasında beyaz renkli ve kokusuz bir akıntı gözlenebilir. Bu akıntıya kaşınma hissi de eşlik edebilmektedir. 

  Cinsel yolla bulaşan parazitler sebebiyle meydana gelen vajinal enfeksiyonlar sırasında; sarı ve yeşil tonlarında, kötü kokulu vajinal akıntılar görülebilir. Bu tarz enfeksiyonlar en sık Trichomonas Vaginalis isimli parazit sebebi ile meydana gelmektedir. 

  Vajinal akıntılar, vajina iltihaplanmalarının yanı sıra şu gibi durumlar sonucu da ortaya çıkabilmektedir: 

  • Vajinit hastalığı. (Vajinada meydana gelen tahrişler sonucu oluşabilir) 
  • Şeker hastalığı. 
  • Pelvik inflamatuar hastalığı. 
  • HPV hastalığı. 
  • Bel soğukluğu. 
  • Vajinal atrofi. 
  • Cerrahi operasyonlar sonucu gelişebilen enfeksiyonlar. 
  • Doğum kontrol haplarının yan etkisi olarak. 

  Kahverengi Vajinal Akıntı Neden Olur? 

  Kahverengi akıntılar çoğu zaman zararsızdırlar, âdet kanamalarının sonrasında görülen akıntılar kan kalıntıları ile birleşerek kahverengi olabilirler. Ancak bazı durumlarda kahverengi akıntılar düşük belirtisi, rahim ağzında erezyon, rahimde polip ya da miyom, hormonal düzensizlik veya rahim kanseri belirtisi olabilirler. Bu yüzden özellikle de gebeliğin erken dönemlerinde kahverengi akıntıları olan kadınlara, jinekolojik muayeneden geçmeleri tavsiye edilir. 

  Sarı ve yeşil tonlarında olan vajinal akıntılar genellikle vajinal enfeksiyonlar sonucu meydana gelirler. Bu akıntılara kaşıntı gibi rahatsız edici belirtiler eşlik edebilir. 

  Vajinal Enfeksiyon Tedavisi Nasıl Yapılır? 

  Vajinal enfeksiyon tedavisi, enfeksiyona yol açan mikroorganizmanın türüne göre çeşitli ilaç türleri ile gerçekleştirilebilir. Mesela mantar enfeksiyonlarını sonlandırmak için antifungal ilaçlara, bakteri enfeksiyonlarını sonlandırmak için ise antibiyotiklere başvurulur. Viral enfeksiyon durumunda ise semptomatik tedaviye yoğunlaşarak hastanın şikayetleri azaltılır ve bağışıklık sistemine, virüslerle savaşabilmesi için destek olunur. 

  İstanbul Vajinal Enfeksiyon Tedavisi Fiyatları 2024 

  İstanbul vajinal enfeksiyon tedavisi fiyatları ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. İrem Yengel ile iletişime geçebilirsiniz. 


  Doktora Sorun!
  Call Now Button