Tüp Bebek Tedavisi İstanbul 

  Tüp bebek Tedavisi İstanbul, tıp dilinde in vitro fertilizasyon olarak isimlendirilen ve kısırlık tedavilerinde yaygın bir şekilde kullanılan, üremeye yardımcı tedavi uygulamasıdır. Kısırlık veya infertilite hem kadınları hem de erkekleri etkileyen, her geçen gün daha da yaygınlaşan bir problemdir. Bu problem bireyin cinsiyetine ve yaşına göre farklı etkenler nedeniyle meydana gelebilmektedir. Yani bir kadının gebe kalamaması kendi sağlığından, partnerinin sağlık durumundan veya hem kendisinden hem de partnerinden kaynaklanıyor olabilmektedir. Kısırlık tedavisi kapsamında yapılan tüp bebek tedavisi İstanbul gibi uygulamalar sayesinde, üreme süreçlerinin önemli aşamaları, tıbbi uygulamalar ile adeta ‘’taklit’’ edilir. Doğal olarak ideal bir şekilde gerçekleşemeyen üreme aşamalarının laboratuvar ortamında taklit edilmesiyle birlikte bireyin gebe kalma olasılığı önemli ölçüde artar.  Yazımızın devamında ‘’Tüp bebek tedavisinin aşamaları nelerdir?’’, ‘’Tüp bebek tedavisi zararlı mı?’’, ‘’Tüp bebek tedavisi kaç defa yapılabilir?’’ ve ‘’Tüp bebek tedavisinin avantajları nelerdir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul in vitro fertilizasyon (IVF) ve tüp bebek tedavisi İstanbul hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. İrem Yengel ile iletişime geçebilirsiniz. 

  Tüp Bebek Tedavisi Nedir? 

  Tüp bebek tedavisi İstanbul, laboratuvar ortamında döllenen yumurtanın annenin rahmine yerleştirilmesi ile yapılan üremeye yardımcı tedavi uygulamalarından biridir. Bu uygulama aşılama tedavisi ile birlikte kısırlık tedavisinde en sık kullanılan tedavi işlemlerindendir. Tüp bebek tedavisinin başarı oranı aşılama tedavisininkine kıyasla daha fazladır. Kısırlık sorunu yaşayan çiftler genelde ilk olarak aşılama tedavisine başvururlar. Aşılama tedavisi ile istenilen sonucu alamazlarsa da tüp bebek tedavisine başvururlar. Tüp bebek tedavisi özel hastanelerde, kliniklerde ve tüp bebek merkezlerinde yapılabilmektedir. 

  Tüp Bebek Tedavisi Neden Yapılır? 

  Tüp bebek tedavisinin en önemli amacı döllenmenin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini ve gebeliğin başlamasını sağlamaktır. Böylece kısırlık sorunu yaşayan çiftler çocuk sahibi olabilmektedir. Tüp bebek tedavisi öncesinde yapılan uygulamalar sayesinde çiftlerdeki kısırlık nedenleri de araştırılabilir ve belirlenebilir. Aynı şekilde tüp bebek tedavisine ek olarak gerçekleştirilen genetik tarama testleri sayesinde, rahme yalnızca sağlıklı embriyolar yerleştirilebilir. Böylece gebeliğin sağlıklı bir şekilde devam etme ihtimali artar ve doğacak olan çocukta kromozom hastalığı görülme riski düşer. Bu uygulama halk arasında genetikli tüp bebek tedavisi olarak da bilinir. 

  Tüp Bebek Merkezi İstanbul 

  Tüp bebek merkezi İstanbul, tüp bebek tedavisinin ve bu tedaviye eşlik eden uygulamaların, alanında uzman bir ekip tarafından gerçekleştirilmesi üzerine özelleşmiş olan sağlık merkezidir. Tüp bebek merkezleri, bu tedaviyi gerçekleştiren diğer kliniklerin aksine sadece tüp bebek tedavisi ve benzer üremeye yardımcı tedaviler üzerine özelleşmiştir. 

  Tüp Bebek Tedavisi İstanbul Ne Zaman Başlar? 

  Tüp bebek tedavisi adet kanaması başladığı günden bir ila iki gün sonra başlamaktadır. Yani tüp bebek tedavisi adet döneminin 2. veya 3. gününde başlamaktadır. 

  Tüp Bebek Tedavisi İstanbul Ne Kadar Sürer? 

  Tüp bebek tedavisi yaklaşık 15 ila 17 gün sürer. Aşılama tedavisi gibi tüp bebek tedavisi de genelde 2 ila 3 haftalık bir süreçte tamamlanmış olur. 

  Tüp Bebek Tedavisi Ağrılı Mı? 

  Tüp bebek tedavisinin aşamaları sırasında anne adayı da baba adayı da ağrı hissetmezler. Baba adayı tüp bebek tedavisi sırasında yalnızca mastürbasyon yolu ile sperm örneği verir. Bu da ağrısız bir işlemdir. Anne adayı ise yalnızca yumurta toplama işlemi sırasında bir miktar ağrı hissedebilir. İğne batması şeklinde hissedilecek olan bu ağrının şiddeti oldukça düşüktür. 

  Tüp Bebek Başarı Oranı Nedir? 

  Tüp bebek tedavisinin başarı oranı %60 ila %80 arasında değişiklik göstermektedir. Tedavinin başarı oranı bazı faktörlere göre düşebilir. Mesela anne adayının sahip olduğu kronik hastalıklar ve anne adayının 35 yaşından büyük olması gibi faktörler tüp bebek tedavisinin başarı oranını ciddi ölçüde düşürebilmektedir. Bu yüzden çiftlere tüp bebek tedavisini çok geciktirmemeleri, mümkünse genç yaşlarda yaptırmaları tavsiye edilmektedir. 

  Tüp Bebek Tedavisi İstanbul Nasıl Olur? 

  Tüp bebek tedavisinin aşamaları şunlardır: 

  • Tüp bebek uygulamasının ilk aşamasında anneye hormon tedavisi uygulanır. Bu uygulama sayesinde anne adayının sağlıklı yumurta hücreleri üretmesi sağlanır. Bu aşamada anne adayı, belli günlerde kliniğe gelir. Böylece USG uygulaması ile yumurtalıklar ve yumurta hücrelerinin durumu incelenir. 
  • Tüp bebek tedavisinin ikinci aşamasında anne adayına yumurta çatlatma iğnesi adı verilen iğne yapılır. Böylece yumurta folikülleri sağlıklı bir şekilde çatlar. 
  • Tüp bebek tedavisinin üçüncü aşamasında döllenmeye hazır hale gelen yumurta hücreleri, USG eşliğinde özel bir işlemle yumurtalıklardan toplanır. Bu aşamada baba adayından da mastürbasyon işlemi ile sperm hücreleri alınır. 
  • Alınan sperm hücreleri bazı değerlendirmelerden geçer. Mikroskop yardımı ile bu sperm hücreleri arasından en sağlıklı olanları seçilir. 
  • Seçilen spermlerin yumurta hücrelerini döllemeleri sağlanır. Döllenmiş olan yumurtalar birkaç gün boyunca laboratuvar ortamında, uygun koşullarda muhafaza edilirler. 
  • Döllenmiş yumurtalar bir süre laboratuvar ortamında geliştikten sonra embriyo transferi isimli işlemle anne adayının rahmine yerleştirilirler. Böylece tüp bebek tedavisi tamamlanmış olur. 

  Tüp bebek tedavisinin aşamaları bu şekilde sıralanabilir. 

  Tüp Bebek Sonucu Ne Zaman Belli Olur? 

  Tüp bebek tedavisinin sonuçları tedavi tamamlandıktan 14 gün sonra, basit bir hamilelik testi ile öğrenilebilir. İsteyen çiftler hastaneye giderek kan testi ile de gebeliğin gerçekleşip gerçekleşmediğini öğrenebilirler. 

  İstanbul Tüp Bebek Tedavisi Fiyatları 2024

  İstanbul tüp bebek tedavisi fiyatları ve tüp bebek fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. İrem Yengel ile iletişime geçebilirsiniz. 


  Doktora Sorun!
  Call Now Button