Sezaryen Doğum İstanbul 

  Sezaryen doğum İstanbul, jinekoloji uzmanı tarafından gerçekleştirilen ve anestezi altında yapılan bir ameliyat ile normal doğumun riskli kabul edildiği veya tercih edilmediği durumlarda doğumun gerçekleştirilmesidir. Uzmanlar genellikle anne adaylarına, bebeklerini normal doğumla yani vajinal yoldan dünyaya getirmelerini tavsiye ederler. Ancak normal doğum bazen anne adayları için birtakım sağlık riskleri taşıyabilir. Bazı durumlarda ise anne adayları, normal doğum sürecinde deneyimleyecekleri zorluklardan çekindikleri için normal doğum yapmak istemeyebilirler. Bu gibi durumlarda bebeğin dünyaya getirilmesi için sezaryen doğum İstanbul tercih edilir. Ameliyathane koşullarında ve ağrısız bir şekilde yapılan sezaryen doğum sayesinde bebek, sağlıklı ve güvenli bir şekilde dünyaya gelebilir. Üstelik sezaryen doğum İstanbul, normal doğumla kıyaslandığında çok daha hızlı bir şekilde tamamlanan bir uygulamadır. Bu gibi avantajları ve güvenli olması yönüyle oldukça sık tercih edilmektedir. Yazımızın devamında ‘’Sezaryen doğum hangi durumlarda yapılır?’’, ‘’Sezaryen doğum ne kadar sürer?’’, ‘’Sezaryen doğum kaçıncı haftada başlar?’’ ve ‘’Sezaryen doğum nasıl yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul sezaryen doğum uygulaması ve benzer doğum yöntemleri hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. İrem Yengel ile iletişime geçebilirsiniz. 

  Sezaryen Doğum Nedir? 

  Sezaryen doğum, cerrahi işlemler ile rahmin açılması ve bebeğin doğumunun gerçekleşmesi için yapılan operasyondur. Bu operasyon kadın doğum uzmanları tarafından, steril ameliyathane koşullarında yapılmaktadır. 

  Sezaryen Doğum İstanbul Neden Yapılır? 

  Sezaryen doğum, normal doğumun tercih edilmediği veya riskli olabileceği durumlarda, doğumun cerrahi yolla gerçekleşebilmesi için yapılır.  

  Sezaryen Doğum Hangi Durumlarda Yapılır? 

  Sezaryen doğum şu gibi durumlarda yapılabilir: 

  • Bebeğin rahimde, normal doğuma el vermeyen bir pozisyonda olması. 
  • Bebeğin stres altında olması. 
  • Plasenta veya göbek kordonu ile ilgili bir hastalık bulunması. 
  • Anne adayında bebeğe bulaşma riski olan aktif bir enfeksiyon bulunması. 
  • Anne adayının çeşitli nedenlerden normal doğumu tercih etmemesi. 
  • Anne adayının pelvik bölgesinde, normal doğumu zorlu veya riskli kılan bir hastalık bulunması. 
  • Bebeğin normalden daha iri olması. 
  • Bebeğin doğum kanalına ters girmesi. 

  Sezaryen doğum gerektiren durumlar bu şekilde sıralanabilir. 

  Sezaryen Doğum İstanbul Ne Zaman Yapılır? 

  Sezaryen doğum genelde gebeliğin 38. ila 40. haftaları arasında yapılır. Ancak bazı durumlarda doğumun erken başlaması ile 37. haftadan önce de gerçekleşebilir. Sezaryen doğumun, çoğul gebeliklerde çok daha erken tarihlerde gerçekleştirilmesi gerekebilir. Doktorunuz gebelik takibi sürecinde sizi tahmini doğum tarihi hakkında detaylı olarak bilgilendirecektir. 

  Sezaryen Doğumun Avantajları Nelerdir? 

  Sezaryen doğumun avantajları arasında şunlar yer alır: 

  • Sezaryen doğum sırasında normal doğumda hissedilenin aksine ağrı veya rahatsızlık hissi duyulmaz. 
  • Sezaryen doğum normal doğuma kıyasla daha hızlı bir şekilde tamamlanır. 
  • Sezaryen doğum sırasında anne adayının vajinal bölgesi zarar görmez, doğuma bağlı vajina genişlemesi gibi durumlar meydana gelmez. 
  • Sezaryen doğum sonrası cinsel ilişki kısıtlaması, normal doğum sonrası kısıtlamaya göre daha kısa sürelidir. 
  • Sezaryen doğum bebek için daha az stresli bir süreçtir. Bu yüzden görece daha güvenlidir. 

  Sezaryen doğumun avantajları bu şekilde sıralanabilir. 

  Sezaryen Doğumda Ağrı Hissedilir Mi? 

  Sezaryen doğum sırasında ağrı hissi olmaz. Çünkü cerrahi işlemlere başlamadan önce anne anestezi altına alınır. Böylece anne, doğum sırasında yapılan hiçbir işlemi hissetmez. 

  Sezaryen Doğum Ne Kadar Sürer? 

  Sezaryen doğum 45 dakika ila 60 dakika kadar sürer. Normal doğumun, özellikle de annenin ilk doğumuysa 15 saat kadar sürebileceği göz önünde bulundurulduğunda, bu süre oldukça kısadır. 

  Sezaryen Doğum Nasıl Yapılır? 

  Sezaryen doğum, olası enfeksiyonları önlemek için steril ameliyathane koşullarında ve ağrı hissini engellemek için anestezi işlemi altında yapılmaktadır. Sezaryen doğumun ilk aşamasında anne adayının karın bölgesi özel bir solüsyon ile temizlenmektedir. Daha sonra ise karın bölgesine cerrahi kesi uygulanmaktadır. Bu kesiler ilk olarak karın kaslarına daha sonra da rahme uygulanır. Böylece plasentaya ve bebeğe ulaşılır. Bebeğin dünyaya gelmesi ile birlikte plasenta da rahimden çıkarılır. Atılan kesiler özel dikiş işlemleriyle kapatılır ve sezaryen doğum son bulur. Doğum sonrasında anne dinlenmesi için özel bir odaya alınır. Bebeğin kontrolleri gerçekleştirildikten sonra bebek, annesinin yanına getirilir. 

  İstanbul Sezaryen Doğum Fiyatları 2024 

  İstanbul sezaryen doğum fiyatları ve sezaryen doğum süreci hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. İrem Yengel ile iletişime geçebilirsiniz. 


  Doktora Sorun!
  Call Now Button