Polikistik Over Sendromu Tedavisi İstanbul 

  Polikistik over sendromu tedavisi İstanbul, tıp dilinde PCOS olarak bilinen, yumurtalıklarda birden fazla iyi huylu, yumurtalık kistinin görülmesi ile karakterize olan bir kadın hastalığıdır. Yumurtalıklarda, olgunlaşmaya ve üreme fonksiyonunda kullanılmaya hazır halde yüzbinlerce yumurta hücresi yer alır. Bu hücrelerden her ay bir miktarı olgunlaşır, çatlar ve fallop tüplerine inerek üremeye hazır hale gelirler. Bazı kişilerde ise çeşitli nedenlerden yumurta folikülleri olgunlaştıktan sonra çatlayıp yumurta hücrelerini açığa çıkaramazlar. Dolayısıyla da zaman içerisinde bu foliküllerin içerisinde sıvı birikimi olur ve foliküller kistleşir. Yumurtalıklarda, bu kistlerden fazla sayıda varsa bu durum polikistik over sendromu olarak isimlendirilir. Polikistik over sendromunun, başta hormon bozukluğu olmak üzere pek çok nedeni vardır.

  Polikistik over sendromu tedavisi, ortaya çıkma nedenine, yumurtalıklardaki kist sayısına ve bireyin deneyimlediği şikayetlerin şiddetine göre farklı şekillerde tedavi edilebilmektedir. Yazımızın devamında ‘’Polikistik over sendromu tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Polikistik over sendromu tedavisi ne kadar sürer?’’, ‘’Polikistik over sendromu bitkisel tedavi ile tedavi edilebilir mi?’’ ve ‘’Polikistik over sendromu tedavi edilmezse ne olur?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul polikistik over sendromu tedavisi ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. İrem Yengel ile iletişime geçebilirsiniz. 

  Polikistik Over Sendromu Nedir? 

  Polikistik over sendromu, yumurtalıkların içinde veya üzerinde, birden fazla iyi huylu kistin görülmesiyle karakterize olan, pek çok rahatsız edici şikayete neden olabilen bir kadın hastalığıdır. Polikistik over sendromuna sahip olan kadınlarda düzenli adet görememe, aşırı kıllanma, ses kalınlaşması, kısırlık ve şiddetli adet kanamaları görülebilir. Bazılarında ise adet düzeni uzun süredir bozuk olabilir. Polikistik over sendromu, bu hastalığa neden olan etkenlerin belirlenmesi ve ortadan kaldırılması ile yapılır. Böylece bireyin yaşam kalitesi ciddi ölçüde iyileşir, aylık yumurtlama ve adet görme siklusları düzene girer. Karın çevresindeki yağlanma ve kilosunda azalma meydana gelir. Aşırı kıllanma ve ses kalınlaşması gibi şikayetler son bulur. 

  Polikistik Over Sendromu Neden Olur? 

  Polikistik over sendromunun başlıca nedeni hormon bozukluğudur. Hormon dengesinde meydana gelen dalgalanmalar veya bozulmalar, yumurta foliküllerinin gerektiği gibi büyüyememesin ve çatlayamamasına neden olabilir. Buna bağlı olarak da yumurtalıklarda fazla sayıda küçük kist oluşumu gözlemlenebilir. Polikistik over sendromunun kesin teşhisi, kadın doğum doktoru tarafından gerçekleştirilen özel testler ve görüntüleme uygulamaları ile yapılır. 

  Polikistik Over Sendromu Belirtileri Nelerdir? 

  Polikistik over sendromu belirtileri arasında şunlar yer alır: 

  • Adet gecikmesi. 
  • Hızlı bir şekilde kilo alımı ve karın çevresinde yağlanma. 
  • Adet kanamalarının normalden daha ağrılı ve şiddetli olması. 
  • Aşırı kıllanma. 
  • Ses kalınlaşması. 
  • Ara vajinal kanamalar meydana gelmesi. 
  • Gebe kalmakta zorluk yaşamak, kısırlık. 
  • Yüzde veya sırt bölgesinde sivilce oluşumu. 

  Polikistik over sendromu belirtileri bu şekilde sıralanabilir. 

  Polikistik Over Sendromu Kaç Yaşında Görülür? 

  Polikistik over sendromu 13 ila 14 yaşlarından sonra yani reglin başlamasından sonra görülebilir. 30’lu yaşlara kadar olan grupta etkileri daha ağır seyredebilir.  

  Polikistik Over Sendromu Tehlikeli Mi? 

  Polikistik over sendromu, kist oluşumu kontrol altına alınmazsa birey için tehlikeli olmaya başlayabilir. Hormon düzensizliğinin uzun süre devam ettiği durumlarda ilerleyen yaşlarda kolesterol yüksekliği, diyabet hastalığı, damar tıkanıklığı ve hipertansiyon riskini arttıracaktır. Bununla birlikte polikistik over sendromu tedavi edilmezse kısırlık gibi sorunlarla da karşı karşıya kalınabilir. Bu yüzden PCOS tedavisi aksatılmamalıdır. 

  Polikistik Over Sendromu Bitkisel Tedavi? 

  Polikistik over sendromunun bitkisel tedavisi yoktur. Bu gibi kadın hastalıkları genelde hormonal bozukluklar nedeniyle meydana gelirler. Bitkisel tedaviler veya alternatif uygulamalar ile hormon bozukluğu gibi ciddi durumları tedavi etmek mümkün değildir. Bu yüzden polikistik over sendromu tedavisi için bir kadın doğum doktoru ile görüşülmelidir. 

  Polikistik Over Sendromu Tedavisi Ne Kadar Sürer? 

  Polikistik over sendromu tedavisi hormon dengesi yeniden kurulana kadar devam eder. Bu da bazı durumlarda 6 ay kadar, bazense daha uzun sürebilir. Doktorunuz ilaç kullanımının ne kadar devam edeceği hakkında sizi bilgilendirecektir. 

  Polikistik Over Sendromu Tedavisi Nasıl Yapılır? 

  Polikistik over sendromu tedavisi, reçete edilen, hormon içerikli ilaçlarla yapılır. Bazı durumlarda ise    yumurtalıklarda oluşan follikül kistlerinin alınabilmesi için yumurtalık kisti ameliyatı gerçekleştirilir. Bu ameliyat hakkında detaylı bilgi almak için sitemizde yer alan Yumurtalık Kisti Tedavisi isimli yazıyı inceleyebilirsiniz. 

  İstanbul Polikistik Over Sendromu Tedavisi Fiyatları 2024 

  İstanbul polikistik over sendromu tedavisi fiyatları ve PCOS tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. İrem Yengel ile iletişime geçebilirsiniz. 


  Doktora Sorun!
  Call Now Button