Normal Doğum İstanbul 

  Normal doğum İstanbul, bebeğin vajinal yolla dünyaya geldiği ve gerekmedikçe doğum sürecinde anneye hiçbir tıbbi işlemin yapılmadığı, özel bir doğum yöntemidir. Normal doğum sırasında eğer suni sancı ilaçları kullanılmamışsa bu doğum şekli doğal doğum olarak da bilinmektedir. Anne adayının bedeni, doğumu başlatacak, sağlıklı bir şekilde devam ettirecek ve bebeği güvenli bir şekilde dünyaya getirecek, özel biyolojik mekanizmalara sahiptir. Normal doğum İstanbul sırasında bu mekanizmaların doğal bir şekilde çalışmasına izin verilir. Gerekmedikçe herhangi bir tıbbi işlem gerçekleştirilmez. Sezaryen doğumun aksine normal doğum sırasında herhangi bir cerrahi kesi işlemi de yapılmaz. Böylece doğum doğal bir şekilde, herhangi bir ilaç yan etkisi veya cerrahi işlem olmadan gerçekleşir. Normal doğumun, sezaryen doğuma kıyasla pek çok avantajı vardır. Yazımızın devamında ‘’Normal doğumun başlama belirtileri nelerdir?’’, ‘’Normal doğumun avantajları nelerdir?’’, ‘’Normal doğum ne zaman başlar?’’ ve ‘’Normal doğum ne kadar sürer?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul normal doğum fiyatları ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. İrem Yengel ile iletişime geçebilirsiniz. 

  Normal Doğum Nedir? 

  Normal doğum, doğumun doğal bir şekilde, vajinal yolla gerçekleşmesidir. Normal doğum, sezaryen doğuma kıyasla daha uzun süren ancak pek çok yönüyle hem bebek için hem de anne için daha faydalı olan bir uygulamadır. Normal doğum sırasında gerekmedikçe bir ilaç uygulamasına veya cerrahi işleme başvurulmaz. Bununla birlikte bazı doğumlar sırasında perine bölgesine, ileri vajinal hasarı önlemek için kesi uygulanması gerekebilir. 

  Normal Doğum Başlama Belirtileri Nelerdir? 

  Normal doğumun başlama belirtileri arasında, nişan adı verilen kanlı akıntının meydana gelmesi yer alır. Bununla birlikte anne adayı düzenli periyotlarla tekrarlayan, görece şiddetli doğum sancıları hissetmeye başlar. Bu süreçte ‘’suyun gelmesi’’ olarak adlandırılan durum da meydana gelebilir. Normal doğum sırasında meydana gelen sancılar sırt bölgesinde ağrı olarak da hissedilebilir.  

  Normal Doğumun Faydaları Nelerdir? 

  Normal doğumun faydaları arasında şunlar yer alır: 

  • Doğum doğal bir şekilde başlar ve annenin biyolojik mekanizmaları sayesinde gerçekleşir. 
  • Gerekmedikçe ilaç uygulamalarına başvurulmaz. 
  • Anne ile bebek arasında daha kuvvetli bir bağ oluşur. 
  • Anne, doğumdan hemen sonra bebeğini emzirebilir. 
  • Normal doğumun iyileşme süreci daha hızlıdır. Anne, çok daha hızlı bir şekilde günlük yaşamına dönebilir. 
  • Enfeksiyon ve kanama riski çok daha düşüktür. 

  Normal doğumun faydaları bu şekilde sıralanabilmektedir. 

  Normal Doğum Ağrılı Mı? 

  Normal doğum İstanbul sırasında, doğum kanalının ve rahim ağzının genişleyebilmesi için periyodik sancılar meydana gelir. Bu sancılar sebebiyle anne adayı bir miktar ağrı hissi duyabilir. Ancak bu ağrı hissinin şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Doğum öncesinde gerçekleştirilen nefes egzersizleri ve doğuma hazırlık uygulamaları sayesinde doğum sırasında hissedilen sancılar kontrol altına alınabilir. 

  Normal Doğum İstanbul Ne Zaman Başlar? 

  Normal doğum için ideal haftalar gebeliğin 38. ila 40. haftalarıdır. Ancak bazı bireyler daha erken doğum yapabilirler. Eğer doğum 37. haftadan önce başlar ise bu doğum, erken doğum veya prematüre doğum olarak isimlendirilir. Normal doğum gebeliğin 42. haftasından sonra başlar ise bu doğum da geç doğum olarak adlandırılır. 

  Normal Doğum İstanbul Ne Kadar Sürer? 

  Normal doğumun süresi, anne adayının kaçıncı normal doğumu olduğuna ve anne adayının fiziksel özelliklerine göre değişiklik gösterebilir. Eğer anne adayı ilk defa normal doğum yapıyorsa doğum işlemi genelde 14 saat kadar sürer. İkinci doğumda bu süre 7 saate kadar düşer. Üçüncü doğumda ise genelde doğum işlemi 3 ila 4 saat içerisinde tamamlanmış olur. 

  Normal Doğum Nasıl Olur? 

  Normal doğum aşamaları şu şekildedir: 

  • Normal doğumun ilk aşaması, doğumun en uzun aşamasıdır. Bu aşamada düzenli aralıklarla meydana gelen ve bir süre devam eden sancılar hissedilir. Bu sancılar fark edildiğinde doğumun başladığı anlaşılır ve hastaneye gidilir. Bu süreçte anne adayı bir süre yürütülebilir ve anne adayına özel bir uzanma pozisyonu verilir. Normal doğumun ilk aşamasında rahim ağzı git gide genişler ve amniyon kesesi açılır. 
  • Normal doğumun ikinci aşamasında sancıların sıklığı artar. Böylece rahim ağzı daha da genişler. Yeterli genişliğe ulaşıldığında ise doğum gerçekleşir. Bu aşama ilk aşamaya kıyasla daha hızlı tamamlanır. 
  • Bu aşamada plasenta rahimden ayrılır ve vücut dışına alınır, böylece doğum süreci tamamlanmış olur. 

  Bu süreçlerde doktor ve sağlık ekibi anne adayını yönlendirirler. Böylece doğumun sağlıklı ve güvenli bir şekilde gerçekleşmesini sağlarlar. Normal doğum sonrasında anne ve bebek genelde bir gün kadar hastanede kalır. Daha sonra ise eve dönülebilir. Anne, doğumdan sonra bir süre yatarak dinlenmeli ve ağır işler yapmamalıdır. 

  İstanbul Normal Doğum Fiyatları 2024 

  İstanbul normal doğum ücreti ve normal doğum fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. İrem Yengel ile iletişime geçebilirsiniz. 


  Doktora Sorun!
  Call Now Button