Labioplasti İstanbul

  Labioplasti İstanbul, vulvada bulunan iç dudakların küçültülmesi, iç dudak sarkmasının giderilmesi ve estetik bir dış genital bölge görünümünün oluşturulabilmesi için yapılan genital estetik ameliyatıdır. Labioplasti ameliyatı halk arasında iç dudak estetiği veya iç dudak sarkması ameliyatı gibi isimlerle de bilinmektedir. Vajinal dudakların iki türü vardır. Bunlardan ilki dış vajinal dudaklardır. Dış vajinal dudaklar yağ dokusundan meydana gelir ve genital bölgenin sınırlarını oluştururlar. Diğer vajinal dudak türü ise iç vajinal dudaklardır. İç vajinal dudaklar ise deri dokusundan meydana gelirler ve vajinal açıklığı örterler. İç vajinal dudaklar doğal olarak sarkık ve büyük bir yapıya sahip olabilirler.

  Bu sarkma ve büyüme bazı bireylerde ise doku yıpranması nedeniyle, ilerleyen yaşlarda meydana gelir. Hangi nedenden meydana gelirse gelsin, iç dudak sarkması genital bölgenin görünümünü olumsuz etkiler. Bölgede karmaşık ve estetik olmayan bir görünüm oluşturur. Labioplasti veya iç dudak estetiği bu görünümün ortadan kaldırılması ve bu görünüme bağlı yaşanan özgüven sorunlarının giderilmesi için yapılır. Yazımızın devamında ‘’İç dudak estetiği ne kadar sürer?’’, ‘’İç dudak estetiği nasıl yapılır?’’, ‘’Labioplasti ameliyatı nasıl yapılır?’’ ve ‘’İç dudak estetiği sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul iç dudak estetiği ve labioplasti gibi genital estetik operasyonları hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. İrem Yengel ile iletişime geçebilirsiniz.

  Labioplasti Nedir?

  Labioplasti, vulvanın estetik bütünlüğü için önemli olan iç vajinal dudakların küçültülmesi ve genital bölgenin toplu bir görünüm kazanabilmesi için yapılan, özel bir operasyondur. Labioplasti ameliyatı halk arasında iç dudak estetiği ve iç dudak sarkması ameliyatı gibi isimlerle de bilinir. Bu operasyon sırasında hudoplasti operasyonu da gerçekleştirilebilir. Hudoplasti, klitoris isimli yapıyı saran deri dokusunu küçültmek amacıyla gerçekleştirilir. Labioplasti ve hudoplasti ameliyatı sayesinde dış genital bölge oldukça estetik bir görünüm kazanır.

  İç Dudak Estetiği Nedir?

  İç dudak estetiği, tıp dilinde labioplasti olarak bilinen ve iç vajinal dudakların küçültülmesi, bu dudaklardaki sarkmanın ortadan kaldırılması için yapılan, genital estetik operasyonudur. İç dudak estetiği hem kendi başına hem de klitoris estetiği ile birlikte yapılabilmektedir. İç dudak estetiği sayesinde dış genital bölgede çekici bir görünüm meydana getirilebilir.

  Labioplasti Neden Yapılır?

  Labioplasti şu gibi amaçlar doğrultusunda yapılabilir:

  • Dış genital bölgede sarkık, yaşlı ve karmaşık bir görünüm oluşturan iç vajinal dudakları yeniden düzenlemek.
  • İç dudaklarda sarkma sorununu ortadan kaldırmak.
  • İç dudak küçültme işlemi yapmak.
  • Genital bölgenin dış kısmında yer alan dokuların birbirleriyle uyumlu bir görünüm edinmelerini sağlamak.
  • Genital bölgenin daha estetik ve genç bir görünüm kazanmasını sağlamak.
  • Tekrarlayan enfeksiyonları azaltmak.
  • Cinsel ilişki sırasında iç dudakların içeriye kaçarak ağrı ve rahatsızlık oluşturmasını
  • engellemek.
  • Özellikle iç dudak çok koyu renkteyse, bu alanın çıkarılması sayesinde daha estetik bir görünüme kavuşmasını sağlamak.
  • Dar kıyafet, tayt veya mayo giyildiğinde oluşan rahatsızlığı azaltmak.

  İç dudak estetiği bu gibi amaçlar doğrultusunda yapılabilir.

  Labioplasti Kaç Yaşında Yapılır?

  İç dudak estetiği için yaş sınırı 18’dir. Bu uygulama hem genç hem de orta yaşlı bireyler tarafından sıklıkla tercih edilir. Genç bireyler, genetik sebeplerden daha sarkık ve büyük iç vajinal dudaklara sahip olabilirler. Orta yaşlı bireyler ise bu soruna hem genetik hem de yaşlanma gibi nedenlerden sahip olabilirler. Her iki durumda da reşit olan bireyler istedikleri zaman bir kadın doğum uzmanı ile görüşebilir ve labioplasti yaptırabilir.

  Labioplastinin Faydaları Nelerdir?

  İç dudak estetiğinin faydaları bu şekilde sıralanabilir:

  • İç dudaklardaki sarkma ve kararma sorunu giderilir.
  • İç dudaklar küçültülür.
  • Genital bölgenin ve iç dudakların görünümü nedeniyle deneyimlenen özgüven problemleri ortadan kaldırılır, bu problemler artık bireyin günlük yaşamını ve cinsel hayatını etkilemez.
  • Genital bölgedeki dokular toparlanır ve birlikte, uyum halinde bulunurlar.
  • Genital bölgede genç bir görünüm meydana getirilir.
  • Genital bölgede tekrarlayan enfeksiyonlarda azalma sağlar.

  İç dudak sarkması ameliyatının faydaları bu şekilde sıralanabilir.

  İç Dudak Estetiği Ağrılı Mı?

  İç dudak estetiği sırasında ağrı hissedilmesi mümkün değildir. Çünkü iç dudak estetiğine başlarken doktor, hastanın genital bölgesine lokal anestezi işlemi uygular. Bazen ise anestezi, genel anestezi teknikleri ile yapılır. Böylece ameliyat sırasında gerçekleşen cerrahi işlemler hastanın ağrı ve rahatsızlık duymasına neden olmazlar.

  Vajinal Dudak Estetiği Kalıcı Mı?

  Vajinal dudak estetiği ile elde edilen toplu ve estetik vulva görünümü kalıcıdır. Bu operasyon ile elde edilen görünüm zaman içerisinde kaybolmaz. Dolayısıyla da vajinal dudak estetiğinin tekrarlanmasına gerek yoktur.

  Labioplasti Ne Kadar Sürer?

  Labioplasti süresi ortalama olarak 30 ila 45 dakikadır. Bununla birlikte iç dudak ameliyatının süresi birtakım etkenlere göre kişiden kişiye değişebilmektedir. Doktorunuz size özel bir labioplasti planlaması yaptıktan sonra iç dudak estetiğinin süresi hakkında sizi detaylı olarak bilgilendirecektir.

  Labioplasti Nasıl Yapılır?

  Labioplasti ameliyatı olası enfeksiyon riskini en aza indirmek için lokal anestez, ,le klinik koşullarında veya genel anestezi ile ameliyathane koşullarında, güvenli ve ağrısız bir şekilde yapılır. Ameliyat sırasında ilk olarak labia minör isimli iç dudaklara müdahale edilir. Bahsi geçen dokulardaki fazlalıklar dikkatle alınır ve böylece iç dudaklar küçültülmüş, birbirleriyle ve çevreleriyle uyumlu hale getirilmiş olur. Bu operasyon sırasında klitorisi saran deri dokusu da küçültülebilir, böylece dış genital bölgenin estetik bütünlüğü tamamen iyileştirilebilir. Labioplasti yaptıran kadınlar genelde aynı gün hastaneden taburcu olurlar.

  Vajina Dudak Estetiği Nasıl Yapılır?

  Vajina dudak estetiği anestezi altında, steril ameliyathane koşulları gözetilerek yapılır. Bu operasyon sırasında yapılan tüm değişimler, genel estetik kriterleri ve hastanın talepleri göz önünde bulundurularak gerçekleştirilir. Ağrısız bir şekilde yapılan bu operasyon sonrasında hastalar kısa sürede iyileşebilirler.

  Labioplasti Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  İç dudak estetiği sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında şunlar yer almaktadır:

  • Genital bölgenin temiz ve kuru olduğundan emin olmalı, ameliyat bölgesinin bakımına özen gösterilmelidir.
  • Genital bölgenin tahriş olmasını önlemek için bir süre rahat iç çamaşırları giyilmelidir.
  • Genital bölgeyi tahriş edebilecek lazer uygulamalarından ve ağda gibi işlemlerden bir süre uzak durulmalıdır.
  • Genital bölgedeki dokuların zorlanmasına ve yıpranmasına neden olabilecek sportif faaliyetlere ara verilmelidir.
  • Yaklaşık 2 ila 3 hafta boyunca cinsel ilişkide bulunulmamalıdır.
  • Doktor tarafından reçete edilen ilaçlar düzenli ve önerildiği dozlarda kullanılmalıdır.
  • Doktor kontrolleri aksatılmamalıdır.

  İç dudak ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler bu şekilde sıralanabilir.

  İstanbul Labioplasti Fiyatları 2023

  İstanbul iç dudak estetiği fiyatları ve labioplasti ücreti gibi konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. İrem Yengel ile iletişime geçebilirsiniz.


  Doktora Sorun!
  Call Now Button