Kürtaj Küçükçekmece 

  Kürtaj Küçükçekmece, istenmeyen veya sağlık açısından riskli olan gebeliklerin, çeşitli yöntemler ve ilaç uygulamalarıyla sonlandırılmasıdır. Gebelik, çiftler için hem psikolojik hem de maddi açıdan oldukça zorlayıcı bir süreç olabilir. Bu yüzden günümüzde çiftler iş hayatları ve gelecek planları doğrultusunda gebelik süreçlerini önceden planlarlar. Bazı durumlarda bu planların dışında, istenmeyen gebelikler meydana gelebilir. Elbette evli çiftler dışında, romantik partnerler de istenmeyen gebeliklerle karşı karşıya kalabilirler. Bu gibi durumlarda yaygın bir şekilde kürtaj Küçükçekmece uygulamalarına başvurulur. Günümüzde, yasalara göre 10. haftaya kadar olan gebelikler, herhangi bir şart aranmadan isteğe bağlı olarak sonlandırılabilmektedir. Bu uygulama isteğe bağlı kürtaj Küçükçekmece olarak bilinmektedir. Bazen önceden planlanmış ve istenmiş olan gebeliklerin, anne adayının sağlığını tehdit ettiği de öğrenilebilir. Bu durumda da Küçükçekmece kürtaj uygulamasına başvurmak mümkündür.

  Yazımızın devamında ‘’Vakumlu kürtaj ne kadar sürer?’’, ‘’Vakumlu kürtaj ağrılı mı?’’, ‘’Vakumlu kürtaj sonrası kanama olur mu?’’ ve ‘’Vakumlu kürtajın avantajları nelerdir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Küçükçekmece vakumlu kürtaj, ilaçlı kürtaj ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. İrem Yengel ile iletişime geçebilirsiniz. 

  Kürtaj Nedir? 

  Kürtaj, gebeliğe dair dokuların rahimden alınması ve gebeliğin sonlandırılması amacıyla yapılan, özel bir uygulamadır. Bu uygulama bazı durumlarda sonlanmış olan gebelikten kalan doku parçalarını rahimden almak amacıyla da düşük tedavisi kapsamında gerçekleştirilebilmektedir. Kürtaj işlemi ülkemizde, gerekli şartlar sağlandığı takdirde yasal ve güvenli bir şekilde uygulanabilmektedir. 

  Kürtaj Küçükçekmece Neden Yapılır? 

  Kürtaj şu gibi amaçlar doğrultusunda yapılabilir: 

  • Planlanmamış olan, istenmeyen gebelikleri güvenli bir şekilde sonlandırmak. 
  • Anne adayının sağlığı için tehdit oluşturan gebelikleri sonlandırmak.
  • Düşük sonrası rahimde kalmış olabilecek doku parçalarını almak. 

  Kürtaj nedenleri bu şekilde sıralanabilir. 

  Kürtaj Ne Zamana Kadar Yapılır? 

  İsteğe bağlı kürtajlar, yasal olarak gebeliğin 10. haftasına kadar yapılabilir. Gebeliğin 10. haftasından sonra ise isteğe bağlı kürtaj uygulanmaz. Ancak gebeliğin anne adayı için risk oluşturduğu heyet raporu ile onaylanmış ise kürtaj işlemi gebeliğin 10. haftasından sonra da yapılabilir. 

  Kimler Kürtaj Yaptırabilir? 

  Kürtaj işlemi yaptırmak için bazı şartların sağlanmış olması gerekir. Mesela isteğe bağlı kürtaj yaptırmak isteyen bireylerin 18 yaşını doldurmuş olması gerekir. Eğer reşit bir birey bekar ise yalnızca kendi talebiyle kürtaj yaptırabilir ancak evli ise eşinin de rızasının alınması gerekir. 18 yaşından küçük olan bir bireye kürtaj uygulanabilmesi için bireyin yasal vasisinden veya ebeveynlerinden izin alınması gerekir.  

  Kürtaj Yöntemleri Nelerdir? 

  Günümüzde yaygın olarak tercih edilen üç kürtaj tekniği vardır. Bunlar ilaçlı kürtaj, klasik kürtaj ve vakumlu kürtaj uygulamalarıdır. İlaçlı kürtaj, herhangi bir girişimsel işleme başvurmadan, çeşitli ilaç uygulamaları ile gebeliğin sonlandırılmasıdır. Klasik kürtaj, küret adı verilen özel bir alet yardımıyla rahim duvarını kazıyıp gebeliğin sonlandırılmasıdır. Vakumlu kürtaj ise özel bir vakum cihazı ile yapılan ve herhangi bir cerrahi işlem gerçekleştirilmeden yapılan, özel bir uygulamadır. Vakumlu kürtaj işlemi pek çok yönüyle diğer kürtaj uygulamalarından daha avantajlıdır. 

  Vakumlu Kürtajın Avantajları Nelerdir? 

  Vakumlu kürtajın avantajları arasında şunlar yer almaktadır: 

  • Enfeksiyon riski daha düşüktür. 
  • Hızlı bir uygulamadır. 
  • İyileşme süresi daha kısadır. 
  • Kürtaj sonrası kanama gibi şikayetler daha azdır. 
  • Rahim içerisinde parça kalma riski daha düşüktür. 
  • Vakumlu kürtaj yaptıran kadınlar kısa bir süre içinde günlük yaşamlarına dönerler. 
  • Hastane yatışı gerektirmez. 

  Vakumlu kürtajın avantajları bu şekilde sıralanabilir. 

  Kürtaj Ağrılı Mı? 

  Kürtaj uygulamaları öncesinde hastanın işlemler sırasında ağrı hissetmesini önlemek için çeşitli anestezi uygulamaları gerçekleştirilir. Bu yüzden uygulamalar, ağrısız kürtaj veya ağrısız vakumlu kürtaj gibi isimlerle de bilinir. 

  Kürtaj Zararlı Mı? 

  Kürtaj genel olarak zararlı veya tehlikeli bir uygulama değildir. Günümüzde her yıl on binlerce kadın gerek isteğe bağlı gerekse de sağlık durumları nedeniyle kürtaj yaptırmaktadır. Ancak kürtaj işleminin güvenli bir şekilde gerçekleşebilmesi için işlemlerin, alanında uzman bir kadın doğum doktoru tarafından yapılması gerekir. Aksi takdirde kürtaj sırasında, hassas bir yapıya sahip olan üreme sistemi organları zarar görebilir. 

  Kürtaj Küçükçekmece Kayıtlara Geçer Mi? 

  Hastaların kayıtlarının kimse ile paylaşılmadığını bilmeleri gerekir. Hastanın eşi veya herhangi bir aile üyesi bile direkt olarak hastanın kendisinden izin alınmadan hasta kayıtlarına ulaşamaz. 

  Kürtaj Küçükçekmece Ne Kadar Sürer? 

  Kürtaj işlemi yaklaşık 10 ila 20 dakika içerisinde tamamlanır. Uygulama öncesinde hastaya sedasyon ve anestezi işlemi yapılır. Kürtaj sonrasında ise hastanın bir süre hastanede dinlenmesi gerekir. Bu yüzden kürtaj yaptırmayı düşünen bireylerin bu süreleri de göz önünde bulundurarak planlama yapmaları önerilir. 

  Kürtaj Küçükçekmece Nasıl Yapılır? 

  Kürtaj farklı teknikler ile yapılabilir. İlaçlı kürtaj olarak bilinen işlem sırasında, gebeliği sonlandırmak ve rahmin kasılmasını sağlayarak gebeliğe dair dokuların vücuttan atılmasını sağlamak için çeşitli ilaç tedavileri yapılır. Klasik kürtaj işleminde ise ilk olarak hastaya anestezi ve sedasyon uygulanır. Daha sonra ise vajina duvarları, spekulum isimli araç ile aralanır. Aralanan vajinal duvarlardan rahim bölgesine küret adı verilen özel bir alet iletilir. Küret ile rahim duvarları kazınır ve gebelik sonlandırılır. Günümüzde çok tercih edilmemektedir. 

  Vakumlu Kürtaj Nasıl Yapılır? 

  Vakumlu kürtaj, diğer kürtaj uygulamalarına kıyasla daha avantajlı ve modern bir işlemdir. Bu işlem sırasında ilk olarak anestezi yapılır. Daha sonra ise vajina yolu ile rahme ince bir boru iletilir. Bu boru rahim içerisinde negatif basınç oluşturarak gebeliğe dair dokuların rahim duvarından ayrılmasını sağlar. Böylece gebelik başarıyla sonlandırılmış olur. 

  Küçükçekmece Kürtaj Fiyatları 2024 

  Küçükçekmece kürtaj fiyatları ve vakumlu kürtaj ücreti, Küçükçekmece kürtaj klinikleri, kürtaj yapan yerler istanbul gibi konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. İrem Yengel ile iletişime geçebilirsiniz. 


  Doktora Sorun!
  Call Now Button