Kızlık Zarı Dikimi İstanbul 

  Kızlık zarı dikimi İstanbul, tıp dilinde hymen olarak isimlendirilen kızlık zarının onarılması, böylece bir sonraki ilişkide yeniden kanayabilmesi amacıyla yapılan, özel bir operasyondur. Kızlık zarı dikimi, halk arasında kızlık zarı onarımı gibi isimlerle bilinirken, tıp dilinde ise hymenoplasti olarak adlandırılır. Vajinanın girişinde, vajinayı zararlı mikroorganizmalara karşı koruyan hymen isimli, ince bir deri dokusu bulunur. Kızlık zarı olarak da bilinen bu doku genellikle ilk cinsel ilişki sırasında yırtılır ve kanar. Kızlık zarının temel biyolojik görevinin, vajinadan ulaşılan hassas organları dış tehditlere karşı korumak olduğu düşünülmektedir. Bununla birlikte bazı kültürlerde kadınların ‘’bekaretini’’ de temsil etmektedir.

  Çeşitli nedenlerden zarar gören ve yırtılan kızlık zarı, günümüzde kızlık zarı dikimi olarak bilinen operasyon sayesinde geçici olarak veya kalıcı olarak tamir edilebilmektedir. Kızlık zarı tamiri, alanında uzman kadın doğum doktorları tarafından, ağrısız bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Yazımızın devamında ‘’Kızlık zarı tamiri nasıl yapılır?’’, ‘’Kızlık zarı onarımı ne kadar sürer?’’, ‘’Kızlık zarı tamiri sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?’’ ve ‘’Kızlık zarı onarımı kayıtlara geçer mi?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul kızlık zarı onarımı hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. İrem Yengel ile iletişime geçebilirsiniz. 

  Kızlık Zarı Dikimi Nedir? 

  Kızlık zarı dikimi, kızlık zarının geçici veya kalıcı olarak tamir edilmesi amacıyla, özel teknikler ve mikrocerrahi uygulamaları ile yapılan, kısa süreli bir operasyondur. Kızlık zarı dikiminin iki türü vardır. Bunlardan ilki geçici kızlık zarı dikimidir. Geçici kızlık zarı dikimiyle onarılan kızlık zarları genelde 1 hafta içerisinde, kendiliğinden bozulurlar. Bu bir haftalık süre içerisinde cinsel ilişki meydana gelirse kızlık zarı yeniden yırtılır ve kanar. Kalıcı kızlık zarı dikiminde ise böyle bir süre sınırı yoktur. Dikimden sonraki ilk cinsel ilişki ne zaman meydana gelirse kızlık zarı da o zaman yırtılır ve kanar. 

  Kızlık Zarı Dikimi Neden Yapılır? 

  Kızlık zarı dikimi, kızlık zarının yeniden bütünlük kazanması ve sonraki cinsel ilişkide yeniden kanayabilmesi amacıyla yapılır. 

  Kızlık Zarı Nedir? 

  Kızlık zarı, tıp dilinde hymen olarak bilinen ve delikli bir yapıya sahip olan, deri dokusudur. Kızlık zarı genelde ilk cinsel ilişki sırasında yırtılır ancak bazı durumlarda herhangi bir cinsel aktivite olmadan da yırtılabilmektedir. 

  Kızlık Zarı Neden Yırtılır? 

  Kızlık zarı yırtılması nedenleri arasında şunlar yer almaktadır: 

  • Cinsel ilişki. 
  • Vajina içerisine bir cisim sokulması, bu yolla gerçekleşen mastürbasyon veya benzer cinsel aktiviteler. 
  • Ağır sportif faaliyetler. 
  • Trafik kazaları. 
  • Cerrahi müdahaleler. 
  • Vajinal ilaç uygulamaları veya tampon kullanımı. 

  Kızlık zarı bozulma nedenleri bu şekilde sıralanabilir. 

  Kızlık Zarı Yırtılması Belirtileri Nelerdir? 

  Kızlık zarı yırtılması belirtileri arasında ağrı hissi ve kanama yer alır. Ancak bu belirtiler herkeste görülmeyebilir. Cinsel ilişki öncesinde gerçekleştirilen cinsel aktiviteler vajinanın yeterince ıslanmasına neden olabilir ve böylece ciddi bir ağrı hissi olmadan veya kanama gerçekleşmeden kızlık zarı yırtılabilir. Bazı durumlarda ise kanama fark edilmeyecek kadar azdır. Kızlık zarının üzerindeki damar yoğunluğu kanamanın gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini, gerçekleşse de ne miktarda olacağını direkt olarak belirlemektedir. 

  Kızlık Zarı Dikimi Kaç Yaşında Yapılır? 

  Kızlık zarı dikimi 18 yaşını doldurmuş olan bireylere yapılır. Reşit olmayan bireylere kızlık zarı dikimi yapılmaz. Eğer ailenin veya yasal vasinin onayı varsa 18 yaşından gün almamış olan bireylere de kızlık zarı dikimi yapılabilir. Ancak bu işlemin, bireyin yaşının kaç olduğuna göre bazı ek yasal prosedürleri olabilir. 

  Kızlık Zarı Dikimi Tehlikeli Mi? 

  Kızlık zarı dikimi tehlikeli bir operasyon değildir. Ancak tüm cerrahi uygulamalar gibi bazı riskler taşımaktadır. Kızlık zarı dikimi riskleri arasında bölgedeki dokuların yıpranması ve enfeksiyon kapmaları gibi durumlar yer alır. Bu riskler, operasyonun ideal koşullar altında, uzman bir kadın doğum doktoru tarafından yapılmasıyla önemli ölçüde önlenebilir. Bu yüzden kızlık zarı dikimi yaptırmak isteyen bireylere mutlaka bir kadın hastalıkları ve doğum doktoru ile görüşmeleri tavsiye edilir. 

  Kızlık Zarı Dikimi Kayıtlara Geçer Mi? 

  Kızlık zarı dikimi, muayenehane kayıtlarına geçer. Böylece bireyin hakları korunabilir. Ancak alınan kayıtların hiçbiri üçüncü kişilerle paylaşılmaz. Bireyin eşi veya aile üyeleri bireyin muayenehane kayıtlarına ulaşamaz. 

  Kızlık Zarı Dikimi Anlaşılır Mı? 

  Kızlık zarı dikimiyle ilgili en çok sorulan sorulardan biri de ‘’Kızlık zarımı diktirdiğim anlaşılır mı?’’ sorusudur. Kadın hastalıkları ve doğum alanında yüksek eğitim almamış hiç kimse bireye kızlık zarı dikimi yapılıp yapılmadığını anlayamaz. Ancak bir kadın doğum uzmanı, kızlık zarı dikimi sonrası tam iyileşme gerçekleşmeden önce bireye kızlık zarı dikimi yapıldığını fark edebilir. Tam iyileşme gerçekleştikten sonra bir hekimin bile operasyonu fark etmesi zor olacaktır. 

  Kızlık Zarı Dikimi Ne Kadar Sürer? 

  Geçici kızlık zarı dikimi 5 ila 10 dakika içerisinde, kalıcı kızlık zarı dikimi ise 10 ila 20 dakika içerisinde tamamlanmış olur. Kızlık zarı dikiminin süresi, uygulamanın detaylarına göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. 

  Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır? 

  Kızlık zarı dikiminde tercih edilen iki yöntem vardır. Bunlardan ilki geçici kızlık zarı dikimi, diğeri ise kalıcı kızlık zarı dikimidir. Geçici kızlık zarı onarımı, kızlık zarının, arka bölgeye atılan dikişler ile vajina duvarına sabitlenmesi sayesinde mümkün olur. Kalıcı kızlık zarı onarımı ise flep tekniği ve mikrocerrahi uygulamaları kullanılarak yapılır. Bu işlem sırasında kızlık zarının yırtılan bölgeleri, özel dikiş işlemleri ile birbirlerine sabitlenir. Böylece kalıcı kızlık zarı tamiri başarıyla tamamlanmış olur. 

  İstanbul Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları 2024 

  İstanbul kızlık zarı onarımı fiyatları ve kızlık zarı tamiri ücreti hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. İrem Yengel ile iletişime geçebilirsiniz. 


  Doktora Sorun!
  Call Now Button