İdrar Kaçırma Tedavisi İstanbul

  İdrar kaçırma tedavisi İstanbul, pelvik bölgedeki dokuların yıpranması veya birtakım nörolojik bozukluklar nedeniyle ortaya çıkabilen idrar kaçırma sorununu gidermek, bireyin yaşam kalitesini arttırmak için yapılan uygulamadır. Yetişkin kadınlarda sıkça görülen bu sorun, özellikle de aktif bir sosyal yaşamı olan ve çalışan kadınlar için büyük bir sorun teşkil etmektedir.

  İdrar kaçırma tedavisi, pelvik bölgedeki dokuların onarılması, idrar kesesinin ideal bir konuma taşınması ve böylece idrar kaçırma sorununun ortadan kaldırılması ile gerçekleşir. Yazımızın devamında ‘’İdrar kaçırma tedavisi ne kadar sürer?’’, ‘’İdrar kaçırma ameliyatı nasıl yapılır?’’, ‘’İdrar kaçırma tedavisi nasıl yapılır?’’ ve ‘’İdrar kaçırma tipleri nelerdir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul idrar kaçırma tedavisi ve benzer uygulamalar hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. İrem Yengel ile iletişime geçebilirsiniz.

  İdrar Kaçırma Nedir?

  İdrar kaçırma hem yetişkinlerde hem de çocuklarda görülebilen, her iki yaş grubunun da yaşam kalitesini önemli ölçüde düşüren bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık yetişkin kadınlarda görece sık bir şekilde karşılaşılır. İdrar kaçırma problemi mesanenin konumu ve bölgedeki dokuların bozuklukları nedeniyle meydana gelebilir. Buna ek olarak bazı hormonal sorunlar ve nörolojik bozukluklar da idrar kaçırmaya yol açabilir. İdrar kaçırma tedavisi, bu hastalığa yol açan etkenlerin belirlenmesi ve ortadan kaldırılması ile yapılır. İdrar kaçırma tedavisinin detayları tamamen bireyin sahip olduğu idrar kaçırma türüne göre belirlenir.

  İdrar Kaçırma Neden Olur?

  Yetişkin kadınlarda idrar kaçırma nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Mesanede yani idrar kesesinde meydana gelen enfeksiyonlar.
  • İdrar yolu enfeksiyonları.
  • Vajinal enfeksiyonlar.
  • Zorlu veya çoğul doğumlar sırasında pelvik dokuların zarar görmesi.
  • Mesanede meydana gelen tümörler veya mesane taşları.
  • İdrar kesesi sarkması gibi hastalıklar.
  • Bazı nörolojik bozukluklar ve hastalıklar.
  • Mesane çıkışında tıkanıklık oluşması.
  • Psikolojik sorunlar.

  Kadınlarda idrar tutamama nedenleri bu şekilde sıralanabilir.

  İdrar Kaçırma Tipleri Nelerdir?

  İdrar kaçırma tiplerinden bazıları şunlardır: Stres tipi idrar kaçırma, taşma tipi idrar kaçırma ve mix tip idrar kaçırma. Stres tipi idrar kaçırma ani hareketler veya duygu durum değişiklikleri nedeniyle meydana gelir. Taşma tipi idrar kaçırma ise mesanenin dolmasına rağmen idrara çıkma hissinin zamanında meydana gelmemesi sonucu ortaya çıkan idrar kaçırma tipidir. Mix tip idrar kaçırmada ise idrar kaçırma tipleri bir arada görülmektedir.

  İdrar Kaçırma Nasıl Geçer?

  İdrar kaçırma, idrar kaçırmaya yol açan etkenlerin özel tanılama işlemleriyle belirlenmesi ve kişiye özel tedaviler ile ortadan kaldırılmasıyla geçer. Bunun mümkün olabilmesi için de mutlaka bir jinekoloji uzmanı ile görüşülmelidir.

  İdrar Kaçırma Bitkisel Tedavisi Var Mı?

  İdrar kaçırmanın bitkisel tedavisi yoktur. Bu rahatsızlık genellikle dokulardaki yıpranma ve hasar sonucu meydana gelir. Bitkisel uygulamalar ve alternatif tedaviler bu doku hasarını gideremez, dolayısıyla da idrar kaçırma sorununu ortadan kaldıramazlar. Bu yüzden idrar kaçırma sorunu için bir kadın hastalıkları doktoru ile görüşülmelidir. 

  İdrar Kaçırma Kendiliğinden Geçer Mi?

  İdrar kaçırma sorunu, ortaya çıkma nedenine göre kendiliğinden geçebilmektedir. Ancak idrar kaçırmaya yol açan pek çok etkenin kendiliğinden kaybolması mümkün değildir. Bu etkenlerin kadın doğum tedavileri ile ortadan kaldırılmaları gerekmektedir.

  İdrar Kaçırma Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  İdrar kaçırma tedavisinin süresi, idrar kaçırma sorununa yol açan etkene, bu etkenin şiddetine ve tedavi uygulamasının türüne göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Cerrahi ile gerçekleşen tedaviler genelde 1 saat içerisinde tamamlanırlar.

  İdrar Kaçırma Tedavisi Nasıl Yapılır?

  İdrar kaçırma tedavisi, tamamen bu sorunun nedenlerine yönelik olarak gerçekleşir. İdrar kaçırma sorunu pelvik bölgedeki doku yıpranması nedeniyle meydana gelmiş ve bu dokuların onarılması gerekiyorsa cerrahi tedaviye başvurulur. Bazı durumlarda ise ilaçlı tedavi yöntemlerine, yaşam tarzı değişikliklerine ve çeşitli egzersizlere başvurulur.

  Lazerle İdrar Kaçırma Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Lazerle idrar kaçırma tedavisi, herhangi bir cerrahi operasyona gerek duyulmadan yapılır. Bu uygulama sırasında bireyin vajinal bölgeye bir lazer probu yerleştirilir. Bu probtan çıkan ışınlar pelvik bölgedeki dokuları uyarır. Böylece bölgedeki kolajen üretimi harekete geçirilmiş olur. Lazerle idrar kaçırma tedavisi, hastaların uygulamadan hemen sonra günlük yaşamlarına dönebilmeleri gibi nedenlerden oldukça avantajlıdır.

  İdrar Kaçırma Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

  İdrar kaçırma ameliyatı genelde 1 saat içerisinde tamamlanır ancak idrar kaçırma ameliyatının süresi kişiden kişiye bir miktar değişebilir.

  Ameliyatla İdrar Kaçırma Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Ameliyatla idrar kaçırma tedavisi sırasında ilk olarak hastaya anestezi işlemi uygulanır. Böylece hasta operasyon sırasında ağrı hissetmez. Daha sonra ise TVT veya TOT gibi özel askılama teknikleri kullanılarak pelvik bölgedeki ilgili dokular yeniden konumlandırılır. Bu işlemler kapalı ameliyat teknikleri kullanılarak, çok daha avantajlı bir şekilde yapılabilir. Bazı bireylerde idrar kaçırma sorununu ortadan kaldırmak için rahim alma işlemi de gerçekleştirilebilir. Histerektomi (rahim alma) ile yapılan tedavi genellikle orta yaşlı ve gebelik planları olmayan bireyler tarafından tercih edilir.

  İstanbul İdrar Kaçırma Tedavisi Fiyatları 2023

  İstanbul idrar kaçırma tedavisi fiyatları ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. İrem Yengel ile iletişime geçebilirsiniz.


  Doktora Sorun!
  Call Now Button