HPV – Genital Siğil Tedavisi İstanbul 

  Genital siğil tedavisi İstanbul, HPV’nin bazı türleri nedeniyle genital bölgede oluşan ve tıp dilinde kondilom olarak bilinen yapıların ortadan kaldırılması için gerçekleştirilen tedavi uygulamalarıdır. Hücreler, dokuların ve organların yapı taşlarıdır. Hücre bölünmesi sayesinde dokularımız yenilenir ve yaralarımız iyileşir. Ancak bazı virüsler, hücrelerin yapısında oldukça ciddi bozulmalara neden olabilirler. Bu bozulmalar sonucu hücreler farklılaşabilir, normalden daha hızlı bir şekilde çoğalabilir ve kümeleşerek cilt üstü yapılar meydana getirebilirler.

  Kondilom, yani genital siğil olarak bilinen yapı da bu şekilde meydana gelir. HPV isimli virüs sebebiyle oluşan bu yapı, kadınların ve erkeklerin genital bölgesinde görülebilir. Erkeklerde genelde penis üzerinde ve penis civarında görülen genital siğiller, kadınlarda vulva çevresinde ve bazen de vajina içerisinde ortaya çıkarlar. Bulundukları bölgeye, HPV’nin türüne ve sayılarına göre farklı şikayetlere neden olabilirler. Yazımızın devamında ‘’Lazerle genital siğil tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Genital siğil yaktırma nasıl olur?’’, ‘’Genital siğil dondurma tedavisi nasıl olur?’’, ‘’Kriyoterapi ile genital siğil dondurma ne kadar sürer?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul genital siğil tedavisi ve HPV tedavisi gibi konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. İrem Yengel ile iletişime geçebilirsiniz. 

  HPV Nedir? 

  HPV, cinsel yolla bulaşan virüsler arasında en yaygın olanıdır ve genital bölgede oluşturduğu siğillerle bilinmektedir. HPV yani human papilloma virüs olarak bilinen virüs ailesinde, genital siğillere ve rahim ağzı kanseri gibi hastalıklara yol açan pek çok virüs çeşidi bulunur. Bu virüs çeşitlerinden bazıları yüksek riskliyken, bazıları düşük risklidir. Düşük riskli olanlar yalnızca genital siğillere neden olurlar. Bazıları genital siğil oluşumuna bile yol açmazlar. Ancak yüksek riskli olanlar rahim ağzı kanseri, anüs kanseri ve penis kanseri gibi tehlikeli hastalıkların oluşumuna öncülük edebilirler. 

  HPV Nasıl Bulaşır? 

  HPV, enfeksiyonun aktif olduğu bir bölgeye temas edilmesiyle bulaşır. Bu bulaşma genellikle cinsel ilişkiler sırasında meydana gelir. Ancak nadiren de olsa kişisel eşyaların paylaşımı yoluyla da HPV bulaşı gerçekleşebilir. HPV kan yolu ile bulaşmaz. 

  HPV Belirtileri Nelerdir? 

  HPV’nin en önemli belirtisi genital siğillerdir. Genital siğiller hem erkeklerin hem de kadınların genital bölgelerinde görülebilirler. HPV teşhisi için kadınlara uygulanan bazı testler vardır. Erkeklere ise HPV testi uygulanmaz. Kadınlara yapılan HPV testleri arasında pap smear testi ve çeşitli kolposkopi uygulamaları yer almaktadır. Bu uygulamalar sayesinde HPV’nin türü ve yol açtığı tehlikeli durumlar belirlenebilir. 

  Genital Siğil Nedir? 

  Genital siğil, genital bölgede oluşan, cilt renginde veya kahverengi tonlarında olabilen, tıp dilinde ise kondilom olarak isimlendirilen yapıdır. Bu yapılar erkeklerde penis civarında, kadınlarda ise vulva veya vajina içerisinde meydana gelebilirler. Kadınlarda rahim ağzı civarında da lezyon oluşumu meydana gelebilir. 

  Genital Siğiller Neden Olur? 

  Genital siğiller, HPV isimli virüsün, cilt bölgelerinde enfeksiyona yol açması sonucu oluşurlar. HPV ise cinsel yolla veya kişisel eşyaların kullanımı ile bulaşabilmektedir. HPV’den ve genital siğillerden HPV aşısı ile korunmak mümkündür. 

  Genital Siğil Belirtileri Nelerdir? 

  Genital siğil belirtileri arasında, genital bölgede oluşan, görünüm itibari ile karnabaharı andıran ve cilt renginde olan lezyonlar yer alır. Bu lezyonların sayısı, konumu veya renkleri kişiden kişiye bir miktar değişiklik gösterebilir. 

  Genital Siğil Kendiliğinden Geçer Mi? 

  Genital siğiller çoğu zaman bir süre sonra kendiliğinden geçerler. İnsan vücudu yaklaşık 2 yıl içerisinde HPV’nin sahip olunan türüne bağışıklık geliştirebilir ve virüsten tamamen kurtulabilir. Ancak bu süreçte genital siğiller bireye rahatsızlık vermeye devam ederler. Bu yüzden tedavi edilmeleri önerilir. Aynı şekilde HPV’nin tehlikeli türlerine sahip olan kadınlara, düzenli aralıklarla pap smear testi yaptırmaları ve siğillerin gelişimini kontrol ettirmeleri tavsiye edilir. Böylece rahim ağzı kanseri gibi durumlar erkenden tespit edilebilir. 

  Genital Siğil Tedavisi Ne Kadar Sürer? 

  Lazerle genital siğil tedavisi ve genital siğil dondurma tedavisi 15 dakikalık kısa bir uygulama ile tamamlanır. Kremle genital siğil tedavisi ise haftalarca sürebilir. 

  Genital Siğil Tedavisi Nasıl Yapılır? 

  Genital siğil tedavisi yaygın bir şekilde lazer teknolojisi kullanılarak yapılır. Lazerle genital siğil tedavisi sayesinde, basit ve konforlu bir şekilde, bölgede iz oluşturmadan genital siğiller yok edilebilir. Genital siğil dondurma işlemi de  kriyoterapi isimli özel bir uygulama ile yapılır. 

  İstanbul Genital Siğil Tedavisi Fiyatları 2024 

  İstanbul genital siğil tedavisi fiyatları ve HPV tedavisi ücreti gibi konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. İrem Yengel ile iletişime geçebilirsiniz. 


  Doktora Sorun!
  Call Now Button