Gebelik Haftası Hesaplama İstanbul 

  Gebelik haftası hesaplama İstanbul, gebeliğin kaçıncı haftada olduğunu hesaplamak ve tahmini doğum tarihini erkenden öğrenmek amacıyla yapılan, özel bir uygulamadır. Gebeliğin başlaması, döllenen yumurta hücresinin rahme yerleşmesi ile gerçekleşir. Gebelik süreçleri için kalınlaşmış olan rahim duvarına yerleşen embriyo, burada çeşitli hormonlar yardımı ile kendisine uygun bir alan oluşturur. Yaklaşık 9 ay 10 gün boyunca hızla gelişir ve büyür.

  Bu gelişim süreci tamamlandıktan sonra ise anne adayı bir takım doğum belirtileri deneyimlemeye başlar. Gebeliğin tam olarak ne zaman başladığını, kaçıncı haftasında olduğunu, doğum belirtilerinin ne zaman görüleceğini ve tahmini olarak doğumun ne zaman meydana geleceğini gebeliğin ilk haftalarından hesaplamak mümkündür. Bu gibi özel tarihleri hesaplamak ve özellikle de gebelik takibi sürecinde, önemli testlerin ve görüntüleme işlemlerinin tarihlerini kaçırmamak amacıyla yapılan uygulamaya gebelik haftası hesaplama denir. Yazımızın devamında ‘’Gebelik haftası hesaplama nasıl yapılır?’’, ‘’Gebelik haftası hesaplama ne zaman yapılır?’’, ‘’Gebelik haftası hesaplama nerede yapılır?’’ ve ‘’Gebelik haftası hesaplama formülü nedir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul gebelik haftası hesaplama ve benzer uygulamalar hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. İrem Yengel ile iletişime geçebilirsiniz. 

  Gebelik Haftası Hesaplama Nedir? 

  Gebelik haftası hesaplama, gebeliğin kaçıncı haftada olduğunu hesaplamak amacıyla yapılan, özel bir uygulamadır. Bu uygulama sayesinde gebelik tarihi belirlenebilir ve böylece gebelik takvimi oluşturulabilir.  

  Gebe Haftası Hesaplama Formülü 

  Gebelik haftası hesaplama formülü şu şekildedir: 

  (Şu anki tarih – Son adet kanamasının ilk günü) / 7 

  Yani şu anki tarihten son adet tarihi çıkarılır ve bulunan sonuç yediye bölünürse gebelik haftası bulunmuş olur. 

  Gebelik Haftası Hesaplama Nasıl Yapılır? 

  Gebelik haftasını hesaplamak için kullanılan pek çok yöntem vardır. Bu yöntemler sayesinde tahmini olarak gebeliğin kaçıncı haftada olduğu öğrenilebilir. Ancak bu hesaplamalarla bulunan gebelik haftasının, USG çekimleri ile teyit edilmesi gerekir. Çünkü son adet tarihinin unutulması ve yanlış hesaplama yapılması gibi faktörler gebelik haftasının yanlış bulunmasına neden olabilir. 

  Doğum Tarihi Hesaplama Nasıl Yapılır? 

  Bebeklerinin tahmini doğum tarihini hesaplamak isteyen ebeveynler, en son meydana gelen adet kanamasının ilk gününe 7 gün eklemelidir. Daha sonra ise bu tarihten 3 ay çıkardıklarında bebeklerinin tahmini doğum tarihini bulabilirler. Ancak bu tarihin pek çok etkene göre değişiklik gösterebileceğini unutmamak gerekir. 

  Gebelik Kaç Hafta Sürer? 

  Gebelik ideal olarak 40 hafta yani 9 ay 10 gün kadar sürer. Ancak bazı kişilerde doğum 38 ila 39. haftalarda da meydana gelebilir. Erken doğumlar ise gebeliğin 24 ila 37 hafta kadar sürmesine neden olabilir. Yani ideal olarak 40 hafta kadar süren gebelik bazı kişilerde 24 hafta gibi oldukça kısa bir sürede doğumla sonlanabilir.  

  En Erken Gebelik Belirtileri Nelerdir? 

  En erken hamilelik belirtileri arasında şunlar yer almaktadır: 

  • Embriyonun rahim duvarına yerleşmesi ile meydana gelen implantasyon kanaması. Bu kanama gebeliğin başladığına işaret eder. Lekelenme tarzında meydana gelir. Ancak her kadında görülmeyebilir. 
  • Gebeliğin başlaması ile birlikte vajinal akıntılarda artış meydana gelir. 
  • Birey daha önce rahatsız olmadığı kokulardan rahatsız olmaya başlayabilir koku hassasiyeti artar. Buna bağlı olarak mide bulantısı ve kusma şikayetleri artış gösterebilir. 
  • Hormonal değişimler ve benzer etkenler sebebiyle birey daha sık idrara çıkmaya başlar. 
  • Yorgunluk ve bitkinlik hissi artar. Birey kendisini sürekli uykulu hissedebilir. 
  • Göğüs bölgesinde ve memelerde hassasiyet meydana gelir. PMS ve adet döneminde olduğu gibi memeler dokunmaya karşı hassas olabilir. 
  • Karnın alt bölgesinde ve kasık civarında ağrı hissi ortaya çıkabilir. 
  • Bireyin ruh halinde bazı değişimler meydana gelebilir. Kendisini duygusal olarak daha hassas hissedebilir. 

  Erken gebelik belirtileri bu şekilde sıralanabilir. 

  Gebelik Takibine Kaçıncı Haftada Başlanmalı? 

  Uzmanlar, gebelik takibinin, gebelik teşhisinden hemen sonra başlamasını önerirler. Hatta daha öncesinde riskli gebelik geçirmiş veya düşük yapmış olan bireylere, gebelik takibine gebeliğin planlama sürecinde başlamaları önerilir. Böylece gebeliği yeniden riske atabilecek durumlar, henüz hamilelik gerçekleşmemişken tespit edilebilir ve önleme uygulamaları ile gebeliğin daha sağlıklı bir şekilde başlaması sağlanabilir.  

  İstanbul Gebelik Haftası Hesaplama  

  İstanbul gebelik haftası hesaplama ve gebelik takibi gibi uygulamalar hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. İrem Yengel ile iletişime geçebilirsiniz. 


  Doktora Sorun!
  Call Now Button