Adet Düzensizliği Tedavisi İstanbul 

  Adet düzensizliği tedavisi İstanbul, adet kanamalarının sıklığı ve uzunluğu ile ilgili anormal durumları ortadan kaldırmak ve bireyin sağlıklı bir adet döngüsüne sahip olabilmesini sağlamak için yapılan uygulamadır. Düzenli bir adet döngüsüne sahip olmak, dişi üreme sistemi organlarının sağlıklı olduğunun ve ideal bir şekilde çalıştıklarının belirtisidir. Doğurganlık ve genel sağlık için oldukça önemli olan adet düzeni, bazı kişilerde çeşitli nedenlerden bozulabilmekte, adet kanamalarının sıklığında ve uzunluğunda düzensizlikler meydana gelebilmektedir.

  Adet düzensizliğinin en yaygın nedenleri arasında hormon bozukluğu, miyomlar, polikistik over sendromu ve çikolata kisti gibi hastalıklar yer almaktadır. Bu hastalıklara ek olarak hava değişimi ve stres gibi çevresel etmenler de adet düzeninde geçici bozulmalara neden olabilmektedir. Adet düzensizliği tedavisi, adet döngüsünü bozan etmenlerin belirlenmesi ve ortadan kaldırması ile yapılır. Bu yüzden tedavi yöntemleri tamamen hastaya özel olarak belirlenir ve planlanır. Yazımızın devamında ‘’Regl düzensizliği neden olur?’’, ‘’Regl düzensizliği nasıl tedavi edilir?’’, ‘’Adet düzensizliğinin bitkisel tedavisi var mı?’’ ve ‘’Adet düzensizliği tedavisi ne kadar sürer?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul adet düzensizliği tedavisi veya regl düzensizliği tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. İrem Yengel ile iletişime geçebilirsiniz. 

  Adet Düzensizliği Nedir? 

  Adet düzensizliği, bireyin genel sağlığı için çok önemli olan adet kanamalarının düzensiz periyotlarla, farklı uzunluklarda meydana gelmesidir. Adet düzensizliği gerek yol açtığı şikayetler gerekse de ortaya çıkma nedenleri bakımından tehlikeli olabilir. Bu yüzden uzun süre adet düzensizliği sorunu yaşayan bireylerin mutlaka bir kadın doğum hekimi ile görüşmeleri gerekir. Böylece adet düzensizliğinin nedenleri belirlenebilir ve bu nedenlere yönelik kişiye özel tedaviler gerçekleştirilebilir. Adet kanamaları normalde 21 ila 35 günde tekrarlar. Bu kanamaların uzunluğu 4 ila 7 gün kadardır. Bu süreçte bireyler farklı miktarlarda kanama deneyimleyebilirler. Adet düzensizliğinde ise adet kanamaları 21 günden daha sık veya 35 günden daha seyrek periyotlarla gerçekleşir.  Bazı durumlarda ise normalden daha erken veya daha geç sonlanırlar. 

  Adet Düzensizliği Neden Olur? 

  Adet düzensizliği nedenleri arasında şunlar yer alır: 

  • Hormon bozukluğu. 
  • Endometriozis hastalığı. 
  • Miyomlar ve polipler. 
  • Aşırı stres. 
  • Yumurtalık kistleri. 
  • İlaç kullanımı. 
  • İlerleyen yaş. 
  • Hava değişimi. 
  • Çeşitli endokrin hastalıkları. 

  Regl düzensizliği nedenleri bu şekilde sıralanabilir. 

  Adet Düzensizliği Belirtileri Nelerdir? 

  Adet düzensizliği belirtileri arasında şunlar yer alır: 

  • Adet kanamalarının normalden daha uzun veya kısa sürmesi. 
  • Adet kanamalarının 35 günden daha uzun aralıklarla meydana gelmesi. 
  • Adet kanamalarının 21 günden daha sık bir şekilde meydana gelmesi. 
  • Adet kanamalarının normalden daha ağrılı olması. 
  • Adet kanamalarının miktar bakımından daha fazla olması. 
  • Baş dönmesi. 
  • Kabızlık. 
  • Sürekli yorgun ve bitkin hissetmek. 

  Regl düzensizliği belirtileri bu şekilde sıralanabilir. 

  Adet Düzensizliği Kendiliğinden Geçer Mi? 

  Adet düzensizliği, ortaya çıkma nedenine göre kendiliğinden geçebilir. Mesela çevresel etmenler veya ilaç kullanımı gibi nedenlerden bozulan adet düzeni, bu etmenlerin ortadan kalkması ile düzelebilir. Ancak hastalıklar nedeniyle ortaya çıkan adet düzensizliği yalnızca tedavi ile giderilebilir. 

  Adet Düzensizliği Tehlikeli Mi? 

  Adet düzensizliği, ortaya çıkma nedenine ve ne kadar süredir devam ediyor olduğuna göre tehlikeli olabilmektedir. Bu yüzden adet düzensizliği yaşayan bireyler mutlaka bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşmelidirler. 

  Adet Düzensizliği Kısırlığa Neden Olur Mu? 

  Adet düzensizliği, yumurtlama fonksiyonlarındaki bir sorun nedeniyle çıkabilir. Çoğu zamansa hormonlarla alakalı olarak görülür. Her iki durumda da bireyin gebe kalması oldukça zorlaşır ve kısırlık görülebilir. 

  Adet Düzensizliği Nasıl Geçer? 

  Adet düzensizliği, kadın doğum doktoru tarafından gerçekleştirilen tıbbi tedavi ile giderilir. Bitkisel tedaviler veya alternatif uygulamalar ile adet düzensizliğini tedavi etmek mümkün değildir. 

  Adet Düzensizliği Tedavisi Ne Kadar Sürer? 

  Adet düzensizliği tedavisi kapsamında reçete edilen ilaçların uzun süre kullanılması gerekebilir. Doktorunuz konu hakkında detaylı bir bilgilendirme yapacaktır. 

  Adet Düzensizliği Tedavisi Nasıl Yapılır? 

  Adet düzensizliği tedavisi, adet düzensizliğinin nedenlerinin belirlenmesi ile yapılır. Eğer rahimde veya yumurtalıklarda yer alan bir kitle adet düzensizliğine neden oluyorsa cerrahi tedavilere başvurulabilir. Ancak adet düzensizliği hormon bozukluğu nedeniyle görülüyorsa hormon düzenleyici ilaçlar reçete edilir. Bazı durumlarda ise adet düzeninin yeniden kurulabilmesi için birtakım yaşam tarzı değişiklikleri yeterli olabilmektedir. 

  İstanbul Adet Düzensizliği Tedavisi Fiyatları 2024

  İstanbul adet düzensizliği tedavisi fiyatları ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. İrem Yengel ile iletişime geçebilirsiniz. 


  Doktora Sorun!
  Call Now Button